Canon EOS R7 i EOS R10

Canon EOS R7 i EOS R10

 

No i doczekaliśmy się! Pierwsze korpusy z bagnetem Canon R i matrycą APS-C już są! Zobaczmy czym może się pochwalić japoński producent!

   

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA

Innowacyjny system Canon EOS R powiększa się o pierwsze bezlusterkowce z matrycą APS-C: EOS R7 i EOS R10

Canon Europe zaprezentował pierwsze aparaty bezlusterkowe systemu EOS R – EOS R7 i EOS R10, w których zastosowano format przetwornika obrazu APS-C. Oferuje on znaczące korzyści dla entuzjastów fotografii i twórców treści, m.in. umożliwiając pomniejszenie konstrukcji szybkich i wydajnych aparatów. Aparat EOS R7, nawiązujący do serii EOS 7D, przygotowano z myślą o fotografach dzikiej przyrody i sportu, którzy potrzebują dodatkowego zasięgu matrycy APS-C, jak również wyjątkowej szybkości i śledzenia z automatycznym ustawieniem ostrości, charakterystycznym dla wyższych modeli z tej serii.

Poznaj nowy poziom szybkości i precyzji

EOS R7 i EOS R10 w formacie APS-C odziedziczyły po serii EOS R inteligentną technologię autofokusu zasto­so­waną w wysokiej klasy modelach pełnoklatkowych Canon. Dzięki zastosowaniu rozwiązań deep learning i funkcji Dual Pixel CMOS AF II użytkownicy mogą śledzić obiekty – w tym pojazdy, zwierzęta i ludzi – z precyzyjnym wykrywaniem głowy, twarzy i oczu na 100% powierzchni kadru [1]. Aparaty EOS R7 i EOS R10, oferujące funkcję AF przy słabym oświetleniu odpowiednio do -5 EV i -4 EV [2] i działające z telekonwerterami do f/22, ułatwiają śledzenie sportowców w ruchu lub ptaków w locie – niezależnie od warunków oświetlenia. Oba aparaty są wyposażone w funkcję autofokusu „dotknij i przeciągnij”. EOS R7 to pierwszy aparat w systemie EOS R, w którym multikontroler AF połączono z pokrętłem sterującym. Pozwala to na szybkie i wygodne ustawianie punktów AF jednym ruchem kciuka lub obrotem pokrętła.

Aparaty EOS R7 i EOS R10 oferują najlepszą w swojej klasie wydajność pozwalającą uchwycić ulotne chwile. Wyposażono je w najszybszą ciągłą migawkę mechaniczną spośród wszystkich aparatów EOS z matrycą APS-C oferującą rejestrowanie obrazu z szybkością 15 klatek na sekundę [3], a także migawkę elektroniczną osiągającą 30 klatek na sekundę i 23 klatki na sekundę [4]. Aparat EOS R7 umożliwia otwarcie migawki w czasie do 1/8000 sekundy w przypadku migawki mechanicznej i 1/16 000 sekundy w przypadku migawki elektronicznej, co pozwala uchwycić szybko poruszające się obiekty. Aparaty wyposażono też w najnowszy procesor DIGIC X, co sprawia, że charakteryzują się dużą szybkością przetwarzania obrazu. Wprowadzenie trybu zdjęć ciągłych RAW z szybkością 30 klatek na sekundę umożliwia pracę z obrazami zarejestrowanymi podczas zdjęć seryjnych w postaci pliku filmowego, ułatwiając wybór klatek. Włączony tryb zdjęć wstępnych pozwala również wykonywać zdjęcia na 0,5 sekundy przed naciśnięciem migawki.

Wysoka jakość dla zdjęć w ruchu

Wbudowana funkcja stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS) sprawia, że EOS R7 doskonale nadaje się dla osób fotografujących w ruchu lub z ręki z dłuższym czasem naświetlania [5]. Tym samym aparat dołącza do serii modeli EOS R6, EOS R5 i EOS R3, oferując najwyższy na świecie 8-stopniowy poziom stabilizacji obrazu [6]. Po raz pierwszy w aparatach EOS zastosowano system IS do wyrównywania poziomu horyzontu, gdy włączona jest funkcja „autopoziomowanie”. Kompensuje on również drgania w pionie podczas fotografowania czy nagrywania obrazu w nowo dodanych trybach panoramy. Oferując większy zasięg, nowe matryce APS-C o rozdzielczości 32,5 i 24,2 megapiksela w aparatach EOS R7 i EOS R10 zapewniają ostrość obrazu nawet z dużej odległości – idealne rozwiązanie dla fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy musieliby bardzo się zbliżyć do swoich obiektów. Tryby Dual Pixel RAW oraz HEIF, Compact RAW i HDR gwarantują swobodę post­pro­dukcji i umożliwiają lepsze odwzorowanie tonacji sceny. Cyfrowy optymalizator obiektywu automatycznie zapewnia uzyskanie najlepszych obrazów JPEG w aparacie.

Aparaty EOS R7 i EOS R10 ważące zaledwie 612 g i 429 g (z akumulatorem i kartą pamięci) zdecydowanie poprawiają komfort pracy, pozwalając fotografom zrezygnować z dotychczasowych zestawów składających się z lustrzanki cyfrowej i obiektywu. Kompaktowa, ale wytrzymała konstrukcja aparatu EOS R7 jest odporna na warunki atmosfe­ryczne, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa przy niesprzyjającej pogodzie.

Doskonalsze treści dzięki rozdzielczości 4K

W odpowiedzi na rosnącą potrzebę rejestrowania zarówno filmów, jak i zdjęć, modele EOS R7 i EOS R10 pozwalają zapisywać materiały wideo w rozdzielczości 4K 60p [7] lub 4K 30p, z nadpróbkowaniem z rozdzielczości 7K i 6K, co zapewnia najwyższą jakość obrazu. Obraz może być przesyłany w jakości HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10-bitów) w aparacie lub przez złącze HDMI. Model EOS R7 wyposażono w dodatkowy tryb kadrowania 4K 60p [8], który jeszcze bardziej zwiększa zasięg – doskonale nadaje się do filmowania dzikiej przyrody. Oba aparaty mogą nagrywać materiał dłuższy niż 30 minut na klip, rejestrując obraz w rozdzielczości 4K 60p nawet przez godzinę [9], co otwiera możliwości zapisu dłuższych form (np. wywiadów czy całych wydarzeń). Oba modele obsługują nagrywanie filmów HDR PQ (YCbCr 4:2:2 10-bit BT.2020), które zapewniają wysoki zakres dynamiki przy minimalnym gradingu. Dla tych, którzy chcieliby pójść o krok dalej, EOS R7 to pierwszy aparat EOS z matrycą APS-C [10], który wykorzystuje Canon Log 3 i Cinema Gamut, co pozwala na bardziej elastyczny proces postprodukcji. Oba modele są idealne dla zapalonych użytkowników mediów społecznościowych. Obsługują nagrywanie w pionie oraz technologie zapewniające stabilność filmów w ruchu. EOS R7 może łączyć IBIS z optycznym i cyfrowym stabilizatorem obrazu Movie Digital IS w celu uzyskania jeszcze lepszej stabilizacji, a EOS R10 wykorzystuje dane z obiekty­wów wyposażonych w optyczny stabilizator obrazu, aby zmaksymalizować działanie cyfrowego stabiliza­to­ra obrazu Movie Digital IS.

Płynna kreatywność i łączność

Intuicyjna konstrukcja i rozbudowane możliwości łączności pozwalają usprawnić proces twórczy autorom treści i fotografom. Dzięki elektronicznemu wizjerowi o rozdzielczości 2,36 mln punktów i symulacji obrazu takiego jak w celowniku optycznym OVF, posiadacze lustrzanek cyfrowych mogą z łatwością przejść na bezlusterkowce, korzystając z dob­­rze znanego im wizjera. Regulowane pokrętła i ekran LCD o zmiennym kącie widzenia zapewniają łatwą obsługę. Bracketing ostrości i kompozycja głębi czynią z obu aparatów bardzo zaawansowane narzędzia. Aparat EOS R7 wyposażono w wizjer o dużym powiększeniu 1,15x, dzięki któremu amatorzy fotografii mogą lepiej kontrolować kadr lub zapisane obrazy. Wyposażony we wbudowaną lampę błysko­wą aparat EOS R10 jest wszechstronnym narzędziem dla fotografów wykonujących zdjęcia w różnych warunkach – zarówno w pomieszczeniach, jak i w słabo oświetlonych miejscach. Dzięki dwóm gniazdom kart UHS-II aparat EOS R7 obsługuje błyskawiczne tworzenie kopii zapasowych, umożliwia od­dziel­ne przechowywanie zdjęć i filmów oraz zapisywanie różnych formatów na każdej z kart.

W obu aparatach ulepszono łączność dzięki modułom Wi-Fi i Bluetooth™ [11], pomagając początkującym twórcom i fotografom w udostępnianiu, przechowywaniu i porządkowaniu swoich prac. Treści przesyłać można za pośrednictwem serwisu image.canon, a samym aparatem sterować za pomocą aplikacji Camera Connect z wykorzystaniem przewodu USB Type-C lub połączenia bezprzewodowego. W przypadku streamerów oba urządzenia oferują czyste wyjście HDMI do przesyłania strumieniowego, a także możliwość przesyłania strumieniowego do serwisu YouTube za pośrednictwem serwisu image.canon. Użytkownicy mogą teraz przesyłać pliki RAW bezpośrednio do nowej usługi przetwarzania obrazów na chmurze Canon w witrynie image.canon, która procesuje obraz za pomocą sieci neuronowej w celu dalszej poprawy jego jakości obrazu w pliku RAW [12]. Na potrzeby twórców aparaty EOS R7 i EOS R10 wyposażono w nową wielo­funk­cyjną stopkę do mocowania akcesoriów – pierwszą w modelach EOS z matrycą APS-C – która zapew­nia zasilanie i szybką komunikację z nowymi zaawansowanymi akcesoriami.

Główne cechy EOS R10:

  • Matryca APS-C o rozdzielczości 24,2 megapiksela
  • Migawka mechaniczna 15-klatkowa w trybie ciągłym, 23 klatki na sekundę z migawką elektroniczną
  • Uczenie głębokie i Dual Pixel CMOS AF II
  • Wideo 4K 60p (przycięte) i nadpróbkowane wideo 4K 30p z 6K
  • Movie Digital IS

               

Główne cechy EOS R7:

  • Matryca APS-C o rozdzielczości 32,5 megapiksela
  • Migawka mechaniczna 15-klatkowa w trybie ciągłym, 30 klatek na sekundę z migawką elektroniczną
  • Uczenie głębokie i Dual Pixel CMOS AF II
  • Wideo 4K 60p i nadpróbkowane 4K 30p z 7K
  • Stabilizacja obrazu w korpusie (IBIS) do 8 stopni

 

 

 

[1] Dotyczy sytuacji, gdy podczas śledzenia jest wyświetlana ramka obiektu, a do aparatu jest podłączony zgodny obiektyw, gdy aktywny jest pełnozakresowy AF lub gdy obiekt został pomyślnie wykryty w innym trybie obszaru. Szczegółowe informacje na temat obsługiwanych obiektywów zawiera dział  [Informacje uzupełniające] dla modelu  [EOS R7/EOS R10] w witrynie „cam.start.canon”.

[2] Podczas wykonywania zdjęć z obiektywem f/1,2, środkowy punkt AF, One-Shot AF, w temperaturze 23°C/73°F, przy czułości ISO100. Z wyjątkiem soczewek RF z powłoką w technologii Defocus Smoothing.

[3] Szybkość zdjęć seryjnych może się różnić w zależności od warunków; szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych.

[4] Szybkość zdjęć seryjnych może się różnić w zależności od warunków; szczegółowe informacje można znaleźć w danych technicznych. 

[5] 7 stopni w oparciu o standard CIPA w przypadku modelu RF-S 18–150mm F3.5–6.3 IS STM przy ogniskowej 150 mm.  8-stopniowy kierunek odchyłu/pochylenia, zgodnie z normą CIPA, przy użyciu obiektywu RF 24–105mm F4 L IS USM o ogniskowej105 mm.

[6] Wśród wszystkich aparatów cyfrowych z wymiennymi obiektywami, stan na 23 maja 2022 r., na podstawie badań przeprowadzonych przez firmę Canon. Kierunek odchyłu/pochylenia, zgodnie z normą CIPA, 8,0 stopni dla modelu RF 24–105mm F4 L IS USM przy ogniskowej 105 mm. Wydajność systemu IS jest taka sama jak w modelach EOS R5, EOS R6 i EOS R3. W zależności od czasu zakupu należy zaktualizować oprogramowanie sprzętowe obiektywu.

[7] Tryb fotografowania EOS R10 4K 60p jest kadrowany do 64% obszaru poziomego.

[8] Tryb fotografowania EOS R7 4K 60p jest kadrowany do 55% obszaru poziomego.

[9] Maks. czas ciągłego nagrywania filmów dostępny w modelu EOS R7:

·  normalny: 6 godz.

·  film z dużą szybkością odświeżania (Full HD 120/100 klatek na sekundę): 90 min.

·  czas nagrywania może ulec skróceniu, jeśli temperatura wewnątrz aparatu nadmiernie wzrośnie.

·  4K 30p HQ: około 60 min przy rozpoczęciu pracy w temperaturze 23°C.

·  4K 60p Crop: około 60 min w przypadku rozpoczęcia pracy w temperaturze 23°C.- dla modelu EOS R10:

·  normalny: 2 godz.

·  film z dużą szybkością odświeżania (Full HD 120/100 klatek na sekundę): 30 min.

·  czas nagrywania może ulec skróceniu, jeśli temperatura wewnątrz aparatu nadmiernie wzrośnie.

·  4K 30p HQ: około 50 min przy rozpoczęciu pracy w temperaturze 23°C.

[10] Poza linią Cinema EOS.

[11] Wyposażony w technologię Bluetooth® low energy. Słowo, znak i logo Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc. i wszelkie użycie tych znaków przez Canon Europe Ltd. odbywa się na zasadach licencji. Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli. Wi-Fi® jest zastrzeżonym znakiem towarowym Wi-Fi Alliance.Słowo, znak i logo Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc. i wszelkie użycie tych znaków przez Canon Inc. odbywa się na zasadach licencji. Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli.

[12] Usługa Przetwarzania obrazu w chmurze (Cloud Image Processing) firmy Canon jest usługą płatną, która zostanie uruchomiona pod koniec lipca 2022 r. Usługa wymaga aktualizacji oprogramowania sprzętowego. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na image.canon.

 

 

 

źródło: www.canon.plKategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj