Nowy obiektyw FUJINON XF30/2.8 R LM WR Macro

Nowy obiektyw FUJINON XF30/2.8 R LM WR Macro

 

No cóż! Standardowa ogniskowa 30mm (ekwiwalent dla FF 45 mm), kompaktowe gabaryty oraz skala odwzorowania makro 1:1... Czego chcieć więcej? Zapraszamy na małe „chwalonko” producenta tego kompaktowego „cudeńka”!

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA

Koncern FUJIFILM Corporation z przyjemnością zapowiada wprowadzenie do sprzedaży obiektywu „FUJINON XF30mmF2.8 R LM WR Macro” (zwanego dalej „XF30mmF2.8 R LM WR Macro”). Będzie to najnowszy przedstawiciel linii wymiennych obiektywów XF przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych FUJIFILM serii X. Nowa optyka charakteryzuje się lekką i kompaktową konstrukcją i pozwala na uzyskanie obrazów wyjątkowo wysokiej jakości w oparciu o autorską technologię reprodukcji barwnej opracowaną przez Fujifilm.

XF30mmF2.8 R LM WR Macro to stałoogniskowy obiektyw o standardowej długości ogniskowej 30 mm (ekwiwalent 46 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). W porównaniu z konwencjonalnymi obiektywami standardowymi produkt ten cechuje niezwykle skrócona minimalna odległość ostrzenia, co zapewnia znacznie poprawione osiągi w fotografii zbliżeniowej i umożliwia wykonywanie zdjęć makro w skali odwzorowania 1:1. Mimo, że w swej istocie jest to niezwykle wszechstronny obiektyw standardowy, to nie dotyczą go praktycznie żadne ograniczenia w kwestii minimalnej odległości roboczej od fotografowanego obiektu. Możliwość wykonywania dynamicznych ujęć makrofotograficznych z odwzorowaniem 1:1 oznacza, że użytkownicy mogą nie tylko spokojnie mierzyć się z wyzwaniami fotografii stołowej, czyli fotografować obiekty niewielkich rozmiarów w ograniczonej przestrzeni, ale również uprawiać inne rodzaje aktywności fotograficznych, takie jak portrety czy zdjęcia wykorzystujące zalety naturalnej perspektywy. Kompaktowa konstrukcja obiektywu pozwala w pełni wykorzystać poręczność i przenośność cechujące urządzenia serii X, zapewniając jednocześnie nieograniczone doświadczenia fotograficzne.

Model XF30mmF2.8 R LM WR Macro, którego konstrukcja optyczna obejmuje 11 soczewek ułożonych w dziewięciu grupach, w tym trzy soczewki asferyczne i dwie soczewki ED, jest standardowym obiektywem stałoogniskowym, który – mimo swej kompaktowej konstrukcji – pozwala wykonywać zdjęcia makro w skali odwzorowania 1:1 i z minimalną odległością roboczą wynoszącą już 10 cm [1]. Z uwagi na to, że aparaty serii X wyposażone są w matryce światłoczułe rozmiarów APS-C, w ekwiwalencie formatu pełnej klatki fotografowany obiekt jest 1,5x większy. Obiektyw dysponuje również układem wewnętrznego ustawiania ostrości, w którym silnik liniowy przemieszcza grupę soczewek ostrzących, zapewniając szybki i niezwykle celny autofokus. Proces ustawiania ostrości przebiega cicho i płynnie, nawet przy fotografowaniu w dużych zbliżeniach, co wiąże się ze sporymi przemieszczeniami soczewek ostrzących. Ponadto kompaktowa konstrukcja o wadze zaledwie 195 g gwarantuje zaawansowaną wszechstronność i poręczność, której można oczekiwać od obiektywu standardowego przeznaczonego do stosowania w zróżnicowanych sytuacjach zdjęciowych.

Możliwość wykonywania zdjęć makro poszerza zakres zastosowań obiektywu standardowego

Konstrukcja optyczna obejmująca 11 soczewek w dziewięciu grupach, włączając w to trzy soczewki asferyczne i dwie soczewki ED, pozwala skutecznie kontrolować zniekształcenia optyczne, w tym aberrację chromatyczną, aberrację sferyczną i krzywiznę pola, cechuje się zaawansowanymi zdolnościami rozdzielczymi. Standardowa długość ogniskowej 30 mm (ekwiwalent 46 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), zbliżona do pola widzenia ludzkiego oka sprawia, że obiektyw ten jest doskonałym wyborem do portretów i zdjęć wykorzystujących naturalną perspektywę.

Dzięki minimalnej odległości roboczej wynoszącej 10 cm i maksymalnej skali odwzorowania 1:1 (ekwiwalent współczynnika 1,5x w formacie pełnej klatki 35 mm) użytkownik nie jest ograniczony koniecznością zachowania większej odległości od fotografowanego obiektu. Fotograf zyskuje więc możliwość nieskrępowanego wyrażania swoich intencji twórczych na jeszcze więcej sposobów i bez ograniczeń, jakie stawiają konwencjonalne obiektywy standardowe. Model XF30mmF2.8 R LM WR Macro pozwala na przykład wykonywać duże zbliżenia osób czy przedmiotów, sprawdzi się też w fotografii produktowej, w sytuacji, gdy do dyspozycji pozostaje ograniczona przestrzeń.

Szybki i celny autofokus dzięki wykorzystaniu silnika liniowego i lekkiej konstrukcji

Obiektyw wykorzystuje wewnętrzny układ ustawiania ostrości skonstruowany w oparciu o lekką i kompaktową grupę soczewek ostrzących, która przemieszczana jest za pomocą silnika liniowego, co umożliwia precyzyjnie uzyskać ostrość w czasie zaledwie 0,02 sekundy [2]. Typowy układ wewnętrznego ustawiania ostrości zbudowany jest zazwyczaj z większej liczby soczewek, co siłą rzeczy wydłuża tubus obiektywu. Jednakże konstrukcja XF30mmF2.8 R LM WR Macro jest lekka i mierzy zaledwie 69,5 mm, dzięki optymalnemu rozmieszczeniu i kształtowi soczewek asferycznych. Zastosowany układ ustawiania ostrości sprawia, że obiektyw standardowy umożliwia uchwycenie decydującego momentu fotograficznego w różnorodnych sytuacjach zdjęciowych. Zaawansowane zdolności rozdzielcze silnika liniowego gwarantują wysoką precyzję działania autofokusa nawet przy zdjęciach makro, gdy mamy do czynienia z bardzo płytką głębią ostrości

Dzięki optymalizacji konstrukcji optycznej i procesów produkcyjnych udało się zredukować liczbę elementów konstrukcyjnych w mechanizmie obiektywu, co przełożyło się na kompaktowe rozmiary urządzenia. Elementy, z którymi styka się użytkownik podczas posługiwania się obiektywem, wykonane zostały z metalu. Z kolei inne części zostały zaprojektowane tak, by ograniczyć masę urządzenia. W rezultacie udało się wyprodukować kompaktowy i lekki obiektyw ważący 195 g, mierzący 69,5 mm długości, o średnicy gwintu filtra 43 mm. Model XF30mmF2.8 R LM WR Macro może przez długi czas pozostawać zapięty do aparatu jako standardowy obiektyw codziennego użytku, ponieważ nie powoduje zbytniego obciążenia dla użytkownika, sprawiając jednocześnie, że jego doświadczenia fotograficzne staną się tak komfortowe, jak nigdy przedtem.

Konstrukcja odporna na pył i warunki atmosferyczne pozwala na pracę w niskich temperaturach oraz zapewnia zaawansowaną funkcjonalność i użyteczność

Tubus obiektywu został uszczelniony w dziewięciu miejscach, dzięki czemu odporny jest na kurz i warunki atmosferyczne. Nadaje się również do pracy w niskich temperaturach, sięgających -10℃. Model XF30mmF2.8 R LM WR Macro może spokojnie pozostawać zapięty na aparacie jako obiektyw standardowy, pozwalając użytkownikom na niezakłócone fotografowanie w plenerze nawet przy niewielkich opadach deszczu czy warunkach zapylenia.

Cena i dostępność

Sugerowana cena detaliczna obiektywu XF30/2,8 Macro wynosi 3299 PLN. Termin wprowadzenia do sprzedaży - 17 listopada 2022 r.

 

 

[1] Wartość ta odnosi się do odległości od powierzchni matrycy światłoczułej w korpusie aparatu do fotografowanego obiektu. Minimalny dystans od przedniej soczewki obiektywu do obiektu wynosi 1,2 cm.

[2] Przy wykorzystaniu wewnętrznej metody pomiarów zgodnej z wytycznymi organizacji CIPA, gdy zamocowany jest do korpusu bezlusterkowego aparatu cyfrowego „FUJIFILM X-T4” z włączoną funkcją autofokusa z detekcją fazy i uruchomionym trybem wysokiej wydajności.

 

 

źródło: https://www.fujifilm.com



Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj