Canon EOS R8 - waga piórkowa?

Canon EOS R8 - waga piórkowa?

 

Canon wprowadza na rynek najlżejszy, pełnoklatkowy aparat EOS R8. A więc rozbudowa portfolio lekkich aparatów idzie pełną parą! Zobaczmy, co zapowiada producent!

 

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA

Canon Europe zaprezentował EOS R8, nowy pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy, który odziedziczył technologię po bogato wyposażonym modelu EOS R6 Mark II. Charakteryzuje się również kompaktową konstrukcją przypominającą EOS RP. To połączenie dostarcza entuzjastom fotografii i filmów oraz studentom dokładnie takie narzędzia, jakich potrzebują, by rozwijać swoją pasję.

Aparat EOS R8, wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, odznaczający się wysoką czułością ISO i ulepszonym zakresem dynamicznym, świetnie nadaje się do fotografii portretowej i krajobrazowej oraz rejestrowania wydarzeń, zapewniając szerszą, bardziej artystyczną perspektywę. W połączeniu ze świeżo wprowadzonym na rynek niewielkim i lekkim obiektywem zmiennoogniskowym RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM współtworzy kompaktowy zestaw o imponujących możliwościach.

Jakość pełnej klatki w lekkim korpusie

Aparat EOS R8 jest wyposażony w pełnoklatkową matrycę CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela, która jest w stanie osiągnąć taką samą rozdzielczość jak aparat EOS R6 Mark II, zapewniając wysoką jakość obrazu. Doskonała w swojej klasie matryca oferuje dużą szybkość odczytu, co pozwala na wprowadzenie wielu zaawansowanych funkcji, w tym redukcji efektu rolling shutter. Umożliwia to wykonywanie zdjęć seryjnych z prędkością 40 klatek na sekundę, oraz zapewnia niski poziom szumów przy wysokich czułościach ISO do 102 400. Dzięki temu EOS R8 doskonale nadaje się do fotografowania poruszających się obiektów w warunkach słabego oświetlenia. Ulepszony zakres dynamiki oferuje także rejestrowanie efektownych obrazów o śmiałej kolorystyce, a pełnoklatkowa matryca gwarantuje płytszą głębię ostrości, która rozmiękcza tło, odcinając obiekt.

Ważący ok. 461 g (z kartą i akumulatorem) EOS R8 to najlżejszy jak dotąd pełnoklatkowy aparat Canon systemu EOS R. Mierzy 132,5 x 86,1 x 70 mm i jest zbliżony wielkością do EOS RP, a w jego kompaktowym korpusie zawarto szereg dodatkowych funkcji na profesjonalnym poziomie. EOS R8 wyposażono w elektroniczny wizjer (EVF) o wysokiej rozdzielczości 2,36m punktu pracujący z prędkością do 120 klatek na sekundę. Aparat obsługuje również karty SD UHS-II. Intuicyjny interfejs ułatwia obsługę w podróży, a wygodne pokrętło obejmuje 12 trybów dla zdjęć i filmów oraz specjalny przełącznik do zmiany trybu pomiędzy fotografią a filmem.

Uchwyć życie w ruchu

Zaawansowana matryca aparatu EOS R8 rejestruje pełnowymiarowy materiał filmowy w rozdzielczości 4K 60p, który jest nadpróbkowany z danych z matrycy 6K, co zapewnia ostrość i szczegółowość obrazu wideo, a także nagrywanie w jakości Full HD z prędkością 180 klatek na sekundę w przypadku rejestracji w zwolnionym tempie. Aby wspomóc tych, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje w zakresie rejestracji materiałów wideo, aparat obsługuje Canon Log 3 przy 10-bitowym nagrywaniu wewnętrznym YCbCr 4:2:2 H.265, który oferuje większy zakres dynamiczny i większą elastyczność postprodukcji. Alternatywnie można wybrać tryby HDR PQ i HDR Movie, które odpowiadają osobom pracującym z HDR i zapewniają czyste wyjście HDMI do kompatybilnych urządzeń.

Aby zwalczyć zjawisko „oddychania obiektywu” podczas nagrywania ruchu, aparat EOS R8 wyposażono w funkcję kompensacji zmiany kąta widzenia podczas dostosowywania odległości ogniskowania. Wydłużono również czas nagrywania wideo do dwóch godzin[1], dzięki czemu aparat idealnie nadaje się do rejestrowania materiałów na vlogi lub nagrywania relacji z wydarzeń.

Wyposażony w ten sam system Dual Pixel CMOS AF II, co aparaty EOS R5 i EOS R6 Mark II, EOS R8 koryguje ostrość w zaledwie 0,03 sekundy[2], nawet przy 40 klatkach na sekundę z elektroniczną migawką. Inteligentny system wykrywa i śledzi szereg obiektów, w tym zwierzęta, pojazdy i ludzi, wykorzystując wykrywanie głowy, twarzy i oczu do precyzyjnego ustawienia ostrości. Można nawet wskazać, które oko ma mieć priorytet! Aby ułatwić wykrywanie tak szerokiego zakresu obiektów, użytkownicy mogą zdecydować się na ustawienie automatyczne, które wybiera obiekt na podstawie kompozycji obrazu. Parametr ten obejmuje scenariusze fotografowania przy słabym oświetleniu, nawet do -6,5 EV[3].

Ulepszona łączność

Wbudowana łączność za pomocą Wi-Fi® 2,4 GHz i Bluetooth®[4] umożliwia proste przesyłanie efektów swojej pracy i korzystanie z aplikacji Camera Connect. Uwierzytelnianie w standardzie WPA/WPA2/ WPA3-Personal zapewnia bezpieczeństwo połączenia. Na potrzeby posiadaczy telefonów iPhone EOS R8 wyposażono w certyfikat iOS MFITM[5] pozwalający na bezpośrednie pobieranie i obsługę. Aparat EOS R8 może być używany w charakterze kamerki internetowej dzięki obsłudze klas urządzeń wideo USB (UVC)/ urządzeń audio USB (UAC). Użytkownicy posiadający subskrypcję image.canon mogą wykorzystać narzędzie Neural Network Image Processing Tool[6] do zaawansowanej redukcji szumów i mory, aby uzyskać naturalnie wyglądające obrazy w formatach JPEG i HEIF.

Firma Canon dokonała również aktualizacji serwisu image.canon, rozszerzając jego zastosowanie o wielu nowych użytkowników dzięki Adobe® Lightroom® oraz wsparciu korporacyjnemu umożliwiającemu kompatybilność z szeregiem usług, w tym z serwisem Frame.io i kontami Google PhotoTM[7].

Mały, lekki, uniwersalny zoom

RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM to niewielki i lekki obiektyw z 2-krotnym zoomem i ogniskową 24–50 mm, doskonały do szlifowania umiejętności fotografowania i rejestracji wideo, szczególnie podczas wykonywania zdjęć portretowych, wnętrz lub podróżniczych. Oferuje zaawansowaną stabilizację obrazu do 4,5 stopnia, która wzrasta do 7 stopni po podłączeniu do aparatu EOS R z systemem IBIS, co oznacza możliwość rejestracji filmów i zdjęć w słabym oświetleniu bez konieczności używania statywu. Silnik ustawiania ostrości STM pracuje szybko i cicho. Dodatkową kontrolę zapewnia konfigurowalny pierścień sterujący obiektywu, który pozwala użytkownikom przełączać się między różnymi trybami. Dzięki mocowaniu RF obiektyw RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM współpracuje z aparatami z serii EOS R, obsługując wiele funkcji korekty obrazu w aparacie, w tym panoramowanie w trybie sceny i korektę „oddychania obiektywu” w trybie rejestracji wideo.

Więcej informacji o aparacie EOS R8 i obiektywie RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM można znaleźć pod poniższymi linkami:

Najważniejsze cechy EOS R8

  • Pełnoklatkowa matryca CMOS o rozdzielczości 24,2 megapiksela
  • Rejestracja wideo o pełnej szerokości 6K z oversamplingiem do 4K 60p i nagrywanie w jakości Full HD z prędkością 180 klatek na sekundę
  • Elektroniczny wizjer (EVF) o wysokiej rozdzielczości 2,36m punktu pracujący z prędkością odświeżania do 120 klatek na sekundę
  • Inteligentne wykrywanie zwierząt, pojazdów i ludzi
  • Łączność Wi-Fi i Bluetooth

Najważniejsze cechy obiektywu RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  • 2x standardowy obiektyw zmiennoogniskowy o szerokim kącie pola widzenia od 24 mm
  • Optyczna stabilizacja obrazu do 4,5 stopnia
  • Do 7 stopni dzięki koordynacji OIS x IBIS
  • Śruba prowadząca STM do płynnej regulacji ostrości podczas rejestracji wideo
  • Kompaktowa, lekka i prosta w obsłudze konstrukcja

 

[1] Możliwość nagrywania wstępnego do 5 sekund. Czas nagrywania może ulec skróceniu, jeśli temperatura wewnętrzna aparatu nadmiernie wzrośnie. Fotografowanie w rozdzielczości 4K UHD 59,94p przez około 30 minut bez temperatury granicznej jest możliwe w przypadku rozpoczęcia pracy w temperaturze co najmniej 23°C. W innych trybach nie występuje ograniczenie ze względu na ciepło.

[2] Stan na dzień 8 lutego 2023 r. Na podstawie wytycznych CIPA, przy zastosowaniu wewnętrznej metody pomiaru. Przy jasności ustawiania ostrości EV 12 (ISO 100), w temperaturze pokojowej, w trybie M, z obiektywem RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, rejestrując nieporuszone zdjęcia za pomocą spustu migawki, przy 1-punktowym AF (środkowy punkt AF) i One-Shot AF.

[3] Z obiektywem f/1,2, centralnym punktem AF i funkcją One-Shot AF, w temperaturze 23°C / 73°F i przy ISO 100.

[4] Wyposażony w technologię Bluetooth® low energy. Słowo, znak i logo Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc. i wszelkie użycie tych znaków przez Canon Europe Ltd. odbywa się na zasadach licencji. Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli. Wi-Fi® jest zastrzeżonym znakiem towarowym Wi-Fi Alliance. Słowo, znak i logo Bluetooth® są zarejestrowanymi znakami towarowymi należącymi do Bluetooth SIG, Inc. i wszelkie użycie tych znaków przez Canon Inc. odbywa się na zasadach licencji. Inne znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli.

[5] Apple, Apple TV, Apple Watch, iPad, iPad Air, iPad Pro, iPhone i Lightning są znakami towarowymi firmy Apple Inc. zarejestrowanymi w USA i innych krajach. tvOS jest znakiem towarowym firmy Apple Inc. iPhone jest znakiem towarowym firmy Apple Inc. zarejestrowanym w USA i innych krajach. IOS jest znakiem towarowym lub zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Cisco w USA i innych krajach i jest wykorzystywany na mocy licencji. QR Code jest zarejestrowanym znakiem towarowym firmy DENSO WAVE INCORPORATED.

[6] Aplikacja Image.canon i subskrypcja są bezpłatne, jednak przetwarzanie surowych obrazów w chmurze jest usługą płatną, która wymaga oddzielnej subskrypcji w serwisie sas.image.canon. Narzędzie do przetwarzania obrazów w sieci neuronowej firmy Canon jest dostępne w ramach DPP jako część procesu przetwarzania na komputerze lub w ramach Neural Network Image Processing w serwisie image.canon, które można przeprowadzić bezpośrednio z poziomu aparatu.

[7] Google Play i Android są znakami towarowymi firmy Google LLC.

 

 

źródło:  www.canon.pl

Tag: canon, eos r8


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj