Ustawianie ostrości po?

Ustawianie ostrości po?

Producent aparatów LYTRO zaprezentował nową wersję oprogramowania Desktop oznaczoną symbolem 4.1, służącą do obróbki plików z kamer tego producenta.

Przy okazji prezentacji nowej wersji programu  warto się nieco pochylić nad technologią, która w najbliższej przyszłości może wywrócić do góry nogami hardware’ową stronę fotografii. W końcu na bokeh (czyli ładne rozmycie tła) fotografowie co roku wydają miliardy dolarów! A co jeżeli już nie trzeba będzie walczyć o super jasne obiektywy i ultranowoczesne matryce napakowane pikselami po brzegi?

O co więc w tej technologii chodzi? Ano w praktyce o zupełnie inną konstrukcję aparatu, który nie rejestruje pojedynczych pikseli a tysiące zgrupowanych obrazków. Odpowiada za to rewolucyjna technologia tzw. soczewki plenoptycznej, na którą składają się tysiące mikrosoczewek. Elementy te znajdują się przed matrycą światłoczułą i dzięki temu pozwalają na rejestrację wielu mikroskopijnych obrazków z pełną informacją dotyczącą ilości i kąta padania światła, co pozwala m.in. na późniejsze ustawianie ostrości. Oczywiście tak zapisywana informacja „zabiera” znaczną część matrycy światłoczułej, w związku z czym największym aktualnie ograniczeniem tej technologii jest niewielka rozdzielczość wynikowych zdjęć. Ale nie takie rzeczy widzieliśmy w przeszłości i chwilę potem technologia pognała do przodu!

Jeżeli chcecie zobaczyć, jak to wygląda w praktyce, to bardzo polecam zapoznanie się z galerią udostępnioną przez producenta (tutaj). Możecie kliknąć w poszczególne zdjęcia a także samemu ustawić ostrość po najechaniu na konkretny element!

Miłej zabawy!

 

źródło: www.lytro.com

2014-12-15 Archiwalne 0

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Ostatni komentarz

Archiwum bloga

Porównaj
Kontynuuj Porównaj