Nowy autofocus od Fujifilm

Nowy autofocus od Fujifilm

Fujifilm konsekwentnie buduje swoją linię X. Ma być lekko i kompaktowo mimo zastosowania dość dużej jak na bezlusterkowca matrycy (rozmiar APS-C), ale jednocześnie retro i dość profesjonalnie... Czy to się uda? Zobaczmy!

Konstrukcja

Producent przygotował dwie wersje kolorystyczne do wyboru: czarną i srebrną. Górną i dolną płytkę modelu X-T10 wykonano z lekkiego odlewu magnezu. Na górnej płytce „trochę po staremu, trochę w stylu retro” znajdują się trzy aluminiowe pokrętła, które szczególnie bardziej zaawansowanym i być może „starszej daty” fotografom umożliwiają intuicyjną zmianę ustawień przysłony, czasu naświetlania i funkcji fotografowania. Z tyłu aparatu znajduje się 3-calowy, odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów. Aparat można dostosować do indywidualnych potrzeb, odpowiednio konfigurując dwa pokrętła sterujące i siedem przycisków funkcyjnych. W środkowej części górnej płytki korpusu znajduje się wbudowana, wyskakująca lampa błyskowa.

W serii X oczywiście nie mogło zabraknąć wizjera. W modlu X-T10 wizjer oferuje powiększenie 0,62x i opóźnienie rzędu zaledwie 0,005 s. Jest to elektroniczny wyświetlacz z organicznym panelem EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), który potrafi odzwierciedlać różne warunki fotografowania lub pokazywać naturalny widok zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Czujnik oka w wizjerze automatycznie przełącza wyświetlane informacje, gdy aparat jest ustawiony pionowo - to coś, co nie jest możliwe w modelach z wizjerem optycznym.

aparat w wymienną optyką Fujifilm X-T10

 

Matryca

Aparat jest wyposażony w czujnik Fujifilm APS-C X-Trans™ CMOS II o rozsądnej rozdzielczości 16,3 megapiksela. Zastosowany w niej unikalny filtr kolorów z losowym wzorcem ogranicza występowanie prążków mory i błędne odwzorowania kolorów bez konieczności stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Brak filtra dolnoprzepustowego, który pogarsza jakość obrazu, oznacza, że do matrycy dociera większa ilość światła. Matryca współpracuje z przetwarzającym obraz procesorem EXR II, co zapewnia wyjątkową rozdzielczość przy niskim poziomie szumów. Firma Fujifilm połączyła możliwości procesora w zakresie redukcji szumów z odpowiednią technologią montażu płytek drukowanych, aby ograniczyć występowanie szumów na zdjęciach wykonywanych z dużą czułością. Wyjątkową szybkość autofokusa uzyskano dzięki wbudowanemu w matrycę unikalnemu systemowi pomiaru ostrości z detekcją fazową. Co ciekawe - aparat dodatkowo wyposażono w bezszelestną, elektroniczną migawkę potrafiącą pracować z szybkością 1/32000 s.

matryca w aparacie w wymienną optyką Fujifilm X-T10

 

Nowy autofokus

Nowy system autofokusa oferuje 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są rejestrowane w większym, 77-punktowym polu ostrości. W trybie strefowym z 77-punktowego pola autofokusa można wybrać obszar 3x3, 5x3 lub 5x5. W tym trybie aparat w sposób ciągły śledzi obiekt znajdujący się w środku obszaru. Dzięki wbudowanemu w matrycę systemowi autofokusa z detekcją fazową ustawianie ostrości odbywa się szczególnie szybko w przypadku centralnych obszarów 3x3 i 5x3.

Tryb szeroki ze śledzeniem to połączenie trybu szerokiego (przy ustawieniu AF-S) oraz trybu śledzenia z przewidywaniem (przy ustawieniu AF-C). Funkcja ta umożliwia utrzymanie ostrości na obiekcie niezależnie od tego, czy porusza się on w górę i w dół, w lewo i w prawo, czy też przybliża się do aparatu lub oddala od niego.

Natomiast w trybie pojedynczym pole ostrości jest dzielone na mniejsze części, aby dokładnie określić odległość od obiektu i zwiększyć precyzję ogniskowania. Zakres roboczy wbudowanego w matrycę systemu autofokusa z detekcją fazową zmieniono z 2,5 EV na 0,5 EV, dzięki czemu autofokus z detekcją fazową działa szybko nawet przy słabym oświetleniu i w przypadku obiektów o niskim kontraście. Inna ciekawą funkcją jest autofokus z detekcją oka, który automatycznie wykrywa ludzkie oczy i ustawia na nich ostrość. Funkcja ta ułatwia ustawienie ostrości na oczach nawet w trudnych warunkach, na przykład podczas wykonywania portretu z bardzo szeroką przysłoną.

Wykorzystując autofokus z detekcją fazową oraz autofokus przewidujący ruch obiektu, aparat potrafi wykonywać zdjęcia seryjne w trybie AF-C z szybkością do ok. 8,0 kl./s.

 

Filmowanie

Aparat X-T10 potrafi płynnie rejestrować filmy w jakości Full HD z prędkością 60 kl./s. Opcjonalnie można również ustawić prędkość 50, 30, 25 lub 24 kl./s. Na potrzeby nagrania można użyć trybów symulacji filmu, w tym nowego trybu CLASSIC CHROME, a także dokładnie skonfigurować balans bieli. Podczas nagrywania filmu można również korzystać z ustawień ręcznej ekspozycji. Ustawiając przysłonę, czas naświetlania i czułość ISO, można nagrać film zgodnie z indywidualnymi preferencjami dotyczącymi ekspozycji.

Autofokus hybrydowy umożliwia szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, przełączając między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny, także podczas nagrywania filmu. Użytkownik może również ustawiać ostrość ręcznie.

Aparat będzie oferowany z całym kompletem akcesoriów, tj: pokrowiec skórzany, uchwyt zwiększający przyczepność aparatu w dłoni, adapter do bagnetu M, pierścienie pośrednie makro, zewnętrzne lampy błyskowe, zewnętrzny mikrofon, zdalny spust migawki.

 

źródło: www.fujifilm.eu

2015-05-19 Archiwalne 0
Tag: , fujifilm, X-T10

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj