Sony a7S - następne pokolenia

Sony a7S - następne pokolenia

Seria 7 firmy Sony to bardzo ciekawy projekt. Od samego początku wzbudzał wielkie emocje wśród talibów sprzętowych. Z jednej strony słychać było, że matryca pełnoklatkowa się nie zmieści a to, że będzie źle wyważony, że szkieł nie ma albo z drugiej strony - że będzie naj..... na świecie itp itd...

Ja przyznam szczerze nigdy do fanatycznych zwolenników tej czy innej marki nie należałem, więc i w tym przypadku podchodziłem do sprawy dość chłodno... Też wydawało mi się, że chyba trochę za mały, ale z drugiej strony jeśli producentowi się uda? Wprawdzie pierwsze modele pozbawione były stabilizacji, co dla mnie dyskwalifikowało ten sprzęt, ale ostatnie modele... Hm cudo! Wiem co, mówię, bo właśnie skończyliśmy testować a7 II !!! Pełna klatka w prawie kieszonkowym korpusie, ze stabilizacją (a więc wsparciem dla moich starych, dobrych manualnych szkieł, które uwielbiam) no a teraz: Sony a7s II - czyli Nocnowidzący! Aparat, który już w samym założeniu był swego rodzaju rewolucją - bo zamiast startować w wyścigach na kolejne miliony pikseli poszedł w kierunku zupełnie odwrotnym, czyli małej rozdzielczości a za to dużej rozpiętości tonalnej i czułości. Zresztą poczytajcie sami jak producent  zachwala swój sprzęt:

sony a7 II

Informacja prasowa firmy Sony

Firma Sony ogłosiła, że w nagradzanej serii niedużych korpusów α7 pojawi się nowy model: α7S II, który zapewni niesamowitą jakość obrazu przy fotografowaniu w najtrudniejszych warunkach oświetlenia. Ten niezwykły potencjał wynika z ogromnej czułości i szerokiego zakresu dynamiki przy wszystkich ustawieniach ISO oraz zastosowania 5-kierunkowego systemu stabilizacji obrazu. Korpus α7S II daje nowe możliwości fotograficznej ekspresji zarówno w jasny dzień, jak i głęboką nocą, niezależnie od wymaganego czasu otwarcia migawki. Jest ponadto wyposażony w cały szereg profesjonalnych funkcji filmowych, jak nagrywanie obrazu 4K z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez ich łączenia w grupy. W rezultacie nowy model będzie bardzo kuszącą propozycją zarówno dla fotografa, jak i producenta materiałów wideo.

Wyjątkowo szeroki zakres czułości aparatu α7S II — od ISO 50 do ISO 409 600 [1] — to wynik połączenia pełnoklatkowej, 12,2-megapikselowej[2] matrycy z procesorem obrazu BIONZ X. Przetwornik obrazu optymalizuje zakres dynamiczny w całym dostępnym przedziale czułości ISO. Rozszerza skalę przejść tonalnych w jasnych miejscach i ogranicza szumy przy słabym oświetleniu. Dzięki niemu imponujące rezultaty uzyskuje się nawet przy fotografowaniu w skrajnie niekorzystnych warunkach. W jeszcze lepszym wykorzystaniu możliwości tego przetwornika pomagają udoskonalone algorytmy przetwarzania w procesorze BIONZ X. Procesor ten poprawia wygląd obrazu w całym zakresie czułości, zwłaszcza przy jej większych ustawieniach. Oznacza to, że uzyskiwane fotografie i filmy cechują się nieprzeciętną szczegółowością i minimalnym poziomem szumu.

Specjalista od filmowania

Aparat α7S II umożliwia wewnętrzne nagrywanie filmów 4K[3] ze wszystkimi szczegółami, jakie zapewnia nowoczesny format XAVC S[4]. Odczyt danych ze wszystkich pikseli, bez pomijania linii ani tworzenia grup, pozwala wykorzystać cały potencjał pełnoklatkowej matrycy i tworzyć bardziej wyraziste filmy 4K z praktycznie niedostrzegalnym efektem mory. Aparat odczytuje wszystkie piksele bez ich łączenia w grupy także przy nagrywaniu filmów Full HD[5]. Oznacza to, że do generacji obrazu Full HD[6] wykorzystywanych jest pięć razy więcej pikseli, niż wynosi wymagane minimum. W rezultacie obraz wyróżnia się niezwykle wysoką jakością.

Model α7S II jako pierwszy w serii α7 umożliwia nagrywanie filmu w tempie 120 kl./s przy przepływności 100 Mb/s[7], z odczytem wszystkich pikseli pełnoklatkowej matrycy bez łączenia ich w grupy. Uzyskany w ten sposób materiał można następnie odtwarzać w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie[8], w rozdzielczości Full HD. Aparat α7S II pozwala także wewnętrznie rejestrować materiał do wyświetlenia w 4-/5-krotnie zwolnionym tempie i odtwarzać go na wbudowanym ekranie.

Funkcjonalność przy filmowaniu zwiększają dodatkowo nowe profile: S‑Gamut3.Cine/S-Log3 i S-Gamut3/S-Log3. Zapewniany przez nie szeroki zakres dynamiki ułatwia późniejszą korekcję kolorów. Po wybraniu trybu gamma S-Log3 aparat α7S ll odznacza się imponującą tolerancją naświetlenia, będącą odpowiednikiem 14-stopni przysłony. Urządzenie obsługuje również przestrzeń barw S-Gamut i krzywą S-Log2, popularne wśród operatorów kamer filmowych i wideo. Nowością jest funkcja Gamma Display Assist. Pozwala ona użytkownikowi podglądać i sprawdzać obraz w czasie nagrywania z użyciem krzywej S-Log. Udoskonalono ponadto funkcję Zebra, która zapewnia teraz pełniejszą kontrolę.

5-kierunkowy system stabilizacji obrazu

Nowy korpus α7S II jest wyposażony w innowacyjny, 5-kierunkowy system stabilizacji obrazu, cieszący się dużą popularnością wśród użytkowników modeli α7 II i α7R II. Podczas zdjęć koryguje on różne ruchy aparatu: kątowe (pochylenia i odchylenia), najsilniej rzutujące na jakość obrazu i typowe dla zdjęć z użyciem teleobiektywu; boczne (wzdłuż osi X i Y), zauważalne zwłaszcza przy znacznych współczynnikach powiększenia; obrotowe (przechylenie), charakterystyczne dla nagrywania filmów.

Dokładność automatyki ostrości

Udoskonalenia objęły także system AF w korpusie α7S II. Tworzy go 169 pól AF, które w połączeniu zapewniają większą dokładność szybkiego ustawiania ostrości.[9] Ogromne możliwości przetwornika obrazu przekładają się między innymi na brak szumu w generowanym obrazie. W konsekwencji system Fast Intelligent AF łatwiej wykrywa kontrasty i szybciej reaguje nawet w słabym oświetleniu (od –4 EV wzwyż), gdy trudności z rozpoznawaniem elementów sceny ma nawet ludzkie oko. W czasie nagrywania filmów system AF działa dwa razy szybciej niż w poprzednim modelu.[10]

sony a7s II

Wizjer elektroniczny

Zmodernizowany wizjer XGA OLED Tru-Finder pozwala uzyskać największy na świecie współczynnik powiększenia[11]: 0,78x (pole widzenia około 38,5°, po przekątnej). Wizjer ten wyświetla wyraźny obraz na całym wyświetlaczu. Skuteczna eliminacja refleksów to wynik zastosowania powłoki ZEISS T*. W odróżnieniu od konstrukcji optycznych elektroniczny wizjer OLED Tru‑Finder może posłużyć do błyskawicznego sprawdzenia, jak na wynikowy obraz wpływa kompensacja ekspozycji, zmiana ustawienia balansu bieli itp.

Ulepszenia zwiększające wygodę i niezawodność

Aby nowy model α7S II był łatwiejszy w użyciu oraz bardziej niezawodny i intuicyjny, wprowadzono w nim szereg ulepszeń. Do wykonania korpusu użyto stopu magnezu, który łączy lekkość z wytrzymałością. Na nowo zaprojektowano uchwyt i przycisk spustu migawki, dzięki czemu aparat stał się wygodniejszy w trzymaniu. W sytuacjach, w których użytkownik najchętniej zlewałby się z tłem, można włączyć tryb cichych zdjęć i wykonywać je seryjnie z szybkością 5 klatek na sekundę[12]. Poprawę niezawodności osiągnięto dzięki osłabieniu drgań migawki.[13] Wzmocniono też gniazdo mocowania obiektywu, co ma szczególne znaczenie przy pracy ze szkłami innych producentów. Ładowanie akumulatora przez łącze USB jest obecnie możliwe nawet w czasie pracy aparatu. Aby zapewnić większy komfort i wygodę, Sony wprowadza także wysokiej jakości skórzaną osłonę korpusu LCS-EBF, pasującą także do modeli α7R II i α7 II.

Aparat α7S II jest także wyposażony w technologie Wi-Fi® i NFC. Do obsługi wszystkich funkcji można używać aplikacji Sony PlayMemories Mobile, dostępnej w wersji na systemy Android™ i iOS. Funkcjonalność urządzenia można zwiększać dzięki stale powiększającej się ofercie aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Apps. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Nowy, pełnoklatkowy aparat cyfrowy z wymiennymi obiektywami Sony α7S II pojawi się w Europie w listopadzie 2015 w cenie ok. 3400 euro.

[1] Standardowo ISO 100–102 400, z możliwością rozszerzenia do ISO 50–409 600

[2] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

[3] QFHD: 3840 x 2160. W trybie pełnoklatkowym możliwy jest równoczesny wewnętrzny zapis obrazu 4K i jego reprodukcja przez wyjście HDMI.

[4] Do nagrywania filmów w formacie XAVC S potrzebna jest karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej.

[5] W formacie 24p/30p

[6] 1920 x 1080

[7] Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s wymagana jest karta pamięci UHS klasy 3.

[8] 30p (25p) lub 24p

[9] W porównaniu z modelem α7S

[10] W porównaniu z modelem α7S, przy nagrywaniu filmów Full HD.

[11] Wśród aparatów cyfrowych. Powiększenie wizjera wynosi około 0,78x (obiektyw 50 mm nastawiony na nieskończoność, -1 m-1). Według stanu z daty informacji, badanie Sony.

[12] W trybie ciągłym z priorytetem szybkości. Ostrość i ekspozycja są nastawiane na pierwszą klatkę.

[13] Trwałość na 500 000 cykli pracy Na podstawie wewnętrznych testów Sony, przy włączonym elektronicznym pierwszym przebiegu kurtyny migawki.

 

I jak podoba się? Mnie bardzo! Czekam na testy!

źródło: www.sony.pl

2015-09-15 Archiwalne 4
Tag: , sony, a7s, A7II

4 Komentarze do artykułów

 • All-Fot-Land

  All-Fot-Land 2015-09-15

  Dla mnie bomba, tylko kasy nie ma... Może ktoś coś?
 • FotoMyLife

  FotoMyLife 2015-09-15

  Zobaczcie jaką dowalili cenę za te 12 Mpix! To każdy Pixel kosztuje chyba najwięcej na rynku!
 • Zara212

  Zara212 2015-09-15

  Nie no jestem w szoku! Szczerze mówiąc bardzo się S. nie interesowałam, ale te ostatnie informacje pokazują, że może warto się zainteresować!
 • Falubaz ZG

  Falubaz ZG 2015-09-15

  Ktoś wreszcie idzie po rozum do głowy i zamiast ścigać się na pierdyliony pikseli wreszcie idzie w kierunku rozpiętości tonalnej.... Nareszcie!

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj