Sony a7 II - test wieloklatkowej redukcji szumu

Sony a7 II - test wieloklatkowej redukcji szumu

Po co komu wieloklatkowa redukcja szumu? Je osobiście używam jej dość często, np. w nocnych krajobrazach lub w starych kościołach, gdzie światła jest jak na lekarstwo a lampa błyskowa wszystko zepsuje. Ponieważ jestem architektem toteż np. w budynkach bardzo zwracam uwagę na zamiary twórcy więc także na to, jak światło ma mnie poprowadzić. Lampa błyskowa więc wykluczona....

I tutaj docieramy do sedna: jakie są możliwości aparatu przy bardzo małym natężeniu światła i co można z tym zrobić? Większość współczesnych aparatów ma tzw. wieloklatkową redukcję szumu. Pewnie większość z was to wie, ale dla pewności wytłumaczę: to system polegający na wykonaniu w możliwie krótkim odstępie czasu kilku (najczęściej trzech) klatek oraz poskładanie ich w jedną, w celu eliminacji szumów przede wszystkim na wysokim iso. W skrócie: aparat wykona szybką serię zdjęć i poskłada je w jedno.

Jak to wychodzi w modelu a7 II? Zobaczcie sami:

 

a7 II iso 12800 wieloklatkowa redukcja szumu OFF

a7 II, iso 12800, bez wieloklatkowej redukcji szumu

 

 a7 II iso 12800 wieloklatkowa redukcja szumu ON

a7 II, iso 12800, z włączoną  wieloklatkową redukcją szumu

  a7 II iso 25600 wieloklatkowa redukcja szumu OFF

a7 II, iso 25600, bez wieloklatkowej redukcji szumu

  a7 II iso 25600 wieloklatkowa redukcja szumu ON

a7 II, iso 25600, z włączoną  wieloklatkową redukcją szumu

 

a7 II iso 51200 wieloklatkowa redukcja szumu ON

a7 II, iso 51200, z włączoną  wieloklatkową redukcją szumu

 

 a7 II całość

a7 II, całość zdjęcia

 

Co powiecie? Wg mnie nieźle, ale przyrost jakości nie jest wybitny... Ale paradoksalnie to dobra wiadomość dla tego aparatu... Dlaczego? Bo widać wyraźnie, że aparat na wysokim ISO radzi sobie na tyle dobrze, że wieloklatkowa redukcja szumu nie jest już tak niezbędna, jak w starszych modelach wyposażonych w słabsze matryce. Zwróćcie uwagę na jeszcze jedną rzecz: ile szczegółów zawiera obraz na ISO 51200. Wg mnie nieźle, ale trzeba też przyznać, że konkurencja w tym zakresie też poszła mocno do przodu... Dlatego my konsumenci nie będziemy mocno płakać, prawda?

 

autor: RaSch

2015-10-23 Testy, Archiwalne 4

4 Komentarze do artykułów

 • Guru)1966

  Guru)1966 2015-11-03

  A gdzie kłapanie lustrem? A gdzie pomiar przez lustra a nie przez elektronikę, która lepiej wie ode mnie? Ktoś jeszcze pamięta wychylną wskazówkę w wizjerze? Sam i na bieżąco decydowałeś ile i jak doświetlić!
 • Qwer Ty

  Qwer Ty 2015-09-18

  Da się zauważyć, że poprawa na niższych ISO jest większa niż na wyższych. Ciekawe, ale to by znaczyło, że na wyższych ISO nie ma co już ratować...
 • Soniolina

  Soniolina 2015-09-18

  A ja uważam, że postęp jest ogromny... Miałam sporo Sony i od czasu matrycy a580 dawno nie było tak udanego sensora
 • FotoForm

  FotoForm 2015-09-18

  Wg mnie nic szczególnego inżynierowie z Sony nie pokazują... Tak jak autor tu powiedział trzeba bardziej zadbać żeby wysokie ISO było użyteczne a wtedy ta redukcja do niczego nie jest potrzebna!

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj