Sony-Minolta - to już 10 lat!

Sony-Minolta - to już 10 lat!

Dokładnie 10 lat temu firma Sony postanowiła dołączyć do lustrzankowych potentatów. Najprostszym krokiem od razu ku dorosłości na tym rynku było przejęcie lustrzankowego biznesu od któregoś z istniejących producentów. Wybór padł na Minoltę. Ostatnią „minoltową” lustrzanką był doceniany przez bardzo wielu fotografów Dynax 5D. Po krótkiej przerwie Sony przystąpił do ofensywy i już po kilku miesiącach wypuścił swoje pierwsze dziecko - Sony Alpha 100! Był oto model skierowany bardziej do amatorów, ale dość mocno wrył się w pamięć, bo wiadomo - pierwszy raz pamięta się najlepiej. Posiadał matrycę CCD o olbrzymiej jak na ówczesne czasy rozdzielczości 10 Mpix, maksymalne iso na poziomie 1600 oraz dziedziczył większość elementów po Dynaxach, mi.in.: stabilizację w body, bagnet A oraz dziwne złącze lampy błyskowej... To były czasy!

Potem były a200, a300 itp., itd..... Ostatnia klasyczną lustrzanką marki Sony była a580, która miała swoja premierę w sierpniu 2010 roku. W tajemnicy mogę Wam powiedzieć, że czasem używam tego modelu do dzisiaj!!!

Jednocześnie z ostatnią klasyczną lustrzanką swoją premierę miały dwa zupełnie odmienne aparaty tj. lustrzanki z półprzepuszczalnym lustrem. Od tego momentu firma Sony poszła swoja własną drogą... Czy wybór był właściwy? Tego nie wiem, bo z jednej strony firma wciąż utrzymuje na rynku bagnet A i korpusy z półprzepuszczalnym lustrem, ale z drugiej strony coraz mocniej inwestuje w bezlusterkowce z nowym bagnetem E. No cóż! Czas pokaże!

Nam tymczasem wypada życzyć wielu sukcesów, dobrych lustrzanek, bezlusterkowców czy też innych aparatów, ale przede wszystkim nowych pomysłów popychających rynek foto oraz pieniędzy na ich realizację!

 

autor: RaSch

zdjęcie: www.sony.pl

2016-05-31 Archiwalne 4
Tag: sony, a100

4 Komentarze do artykułów

 • Foto Zoom

  Foto Zoom 2016-06-07

  Nie wierzyłem, że to się uda i jak widać miałem rację, bo w dziale lustrzankowym chyba niedługo gaszą światło, prawda?

  Szkoda, bo miałem sentyment do Minolty...
 • Grzegorz B

  Grzegorz B 2016-06-01

  Nie byłem, nie jestem i raczej nie będę zwolennikiem folii pomiędzy obiektywem a matrycą. Im szybciej Sony porzuci te technologię tym szybciej będzie coś znaczyło na tym rynku. Ale bezlustra robi klasa i myślę, że juz niedługi nikt nie będzie pamiętał o bagnecie A!
 • DB Drupi

  DB Drupi 2016-06-01

  Ja mam a77 i wydaje mi się, że to był dobry wybór. Firma produkuje sprzęt odmienny niż inne firmy, szybki itd... Jedno co tylko boli to fakt, że powoli zapomina o swoich użytkownikach, bo coraz mniej słychać o premierach na bagnet A
 • Ste Fano

  Ste Fano 2016-06-01

  Ja tez do dzisiaj używam a580 i uważam, że cały czas jest to doskonały aparat! Pozdrawiam SonoMinolciarzy!

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj