Panasonic LUMIX GH5 - nowy lider?

Panasonic LUMIX GH5 - nowy lider?

 

 

Niedawno Panasonic pokazał światu finalną wersję swojego najnowszego  flagowca czyli model LUMIX GH5. O tym modelu mówiło się już dość dawno. Producent pokazywał jego makiety, wersje nieprodukcyjne itp. itd.... Teraz wiadomo już wszystko - nowy aparat to hybrydowe urządzenie przeznaczone do fotografowania oraz tworzenia materiałów filmowych. Czy to znaczy, że będzie godny następca kultowego już GH4?

Matryca

Nowy sensor LIVE MOS zwiększa liczbę pikseli o 25% w stosunku do modelu GH4. Teraz zamiast 16 Mpix użytkownicy otrzymują ponad 20 Mpix i to bez filtra dolnoprzepustowego!

Aparat został wyposażony w nowy procesor obrazu Venus Engine, który pozwala na lepsze odwzorowanie, szczególnie w przypadku technologii Natural Texture Expression. Dzięki technologii Multi-pixel Luminance Generation można uzyskać wyraźne i ostre obrazy przy użyciu 9 razy większego obszaru informacji o pikselach w trakcie procesu demozaikowania, co zapewnia dokładną reprodukcję szczegółów. Jak twierdzi producent:

„w technologii Intelligent Detail Processing każdy piksel jest analizowany pod kątem tego, czy znajduje się w części obrazu, która jest płaska, czy stanowi detal albo krawędź na zdjęciu. Następnie jest przetwarzany w sposób optymalny dla wykrytej charakterystyki. Daje to efekt w postaci bardzo dokładnych, ale naturalnych obrazów o zachwycająco odwzorowanych szczegółach, z eliminacją fałszywych kolorów na krawędziach. Technologia Three Dimensional Colour Control pozwala wykryć nie tylko odcień i nasycenie, ale także jasność. Umożliwia optymalną kontrolę kolorystyczną w zależności od wartości każdego z tych parametrów. Zapewnia bogactwo reprodukowanych barw, od najciemniejszych do najjaśniejszych fragmentów obrazu. Standardowa procedura Multi Process NR (Noise Reduction, redukcja szumów) została ulepszona do technologii High Precision Multi Process NR. Tym samym dokładność identyfikacji zakłóceń wzrosła czterokrotnie w porównaniu z poprzednim silnikiem, przy zachowaniu szczegółów obrazu po przeprowadzonej redukcji szumów. Dzięki temu zdjęcia pozostają wyraźne nawet przy wysokich wartościach czułości”.

Korpus LUMIX GH5 jest oczywiście wyposażony w nową wersję pięcioosiowej technologii podwójnej stabilizacji obrazu. Połączenie optycznej stabilizacji oraz stabilizacji obrazu w korpusie wg zapewnień firmy daje wyjątkowe efekty w zakresie kompensacji drgań. Za wszystko odpowiada precyzyjny czujnik żyroskopowy, który steruje kompensacją stabilizacji optycznej (O.I.S.) i stabilizacji w korpusie (B.I.S.). Odbywa się to poprzez analizę ogniskowej i warunków fotografowania, która pozwala używać czasów naświetlania dłuższych maksymalnie o 5 wartości*.

Filmowanie

W nowym aparacie LUMIX GH5 prędkość odczytu sygnału w nowej cyfrowej matrycy zwiększyła się maksymalnie 1,7 razy, a nowy procesor obrazu przetwarza sygnały nawet 1,3 razy szybciej. Połączenie tych dwóch technologii pozwala uzyskać płynne nagrania wideo w jakości 4K 60p/50p Ultra HD po raz pierwszy w historii aparatów bezlusterkowych. Umożliwia także nagrania filmowe w formacie 4:2:2 / 10-bit, który jest standardem podpróbkowania kolorów powszechnie używanym w produkcji filmowej i daje jeszcze wierniejsze odwzorowanie barw**.

Filmowcy mają do wyboru format MOV, MP4, AVCHD Progressive oraz AVCHD. Aparat nie ma wprowadzonych ograniczeń czasowych dla długości nagrań wideo.

 W aparacie LUMIX GH5 dostępne są różne style fotograficzne nagrań wideo. Poza zbliżonymi pod kątem charakterystyki ustawień gamma na potrzeby produkcji filmowej „Cinelike D” i „Cinelike V” można używać również „Like 709”, który jest kompatybilny z HDTV. Dostępna jest także płatna aktualizacja oprogramowania obsługująca nagrania wideo V-LogL.

Jakby tego było mało - LUMIX GH5 wyposażono w monitor kształtu fali i wektoroskop. Aparat ma także wybudowaną technologię synchronizacji Time Code ze zliczaniem metodą Rec Run lub Free Run, co ułatwia synchronizację wielu nagrań wideo lub źródeł dźwięku w procesie postprodukcji.

Szybkość matrycowego napędu autofokusa podczas ostrzenia w trybie robienia zdjęć zwiększono dwukrotnie w stosunku do GH4. Nowy LUMIX GH5 umożliwia wykonywanie zdjęć seryjnych z użyciem mechanicznej migawki w pełnej rozdzielczości z prędkością 12 kl./s (AFS)  oraz 9 (AFC) kl./s.

Autofokus został powiększony z 49 do 225 obszarów. Użytkownicy mogą utworzyć grupę obszarów fokusowania w zależności od kompozycji obrazu. Grupą można sterować bez odrywania wzroku od fotografowanego obiektu przy pomocy nowego joysticka umieszczonego pod kciukiem.

Oczywiście ni możemy zapomnieć o funkcji Post Focus, która umożliwia wybranie konkretnego punktu ostrości nawet po zrobieniu zdjęcia. Jest to szczególnie przydatne na przykład przy fotografowaniu w trybie makro. Aparat ma także nową funkcję Focus Stacking. Ponieważ zrobienie jednego zdjęcia makro z zachowaniem ostrości konkretnych obszarów może być trudne, funkcja Focus Stacking pozwala na zapisanie wielu zdjęć tej samej klatki z różnymi punktami ostrości, a następnie połączenie ich w jedno zdjęcie o dowolnym rozmyciu.

W modelu LUMIX GH5 pojawiła sie również nowa funkcja FOTO 6K***, która z prędkością 30 kl./s rejestruje serię zdjęć (odpowiednik około 18-megapikselowego zdjęcia). Zaktualizowano również funkcję FOTO 4K, umożliwiając zapis z prędkością 60 kl./s w rozdzielczości odpowiadającej zdjęciom 8-megapikselowym.

Budowa

Główną obudowę aparatu LUMIX GH5 wykonano ze stopu magnezu. Bezpieczna budowa oraz pełne  uszczelnienia sprawiają, że aparat jest odporny na kurz, zachlapania oraz mróz do –10 stopni C.

LUMIX GH5 wyposażono w podwójne gniazdo na kartę pamięci SD, kompatybilne z szybkim i pojemnym standardem UHS-II. Zapis jest możliwy w trybach: Relay Rec, Backup Rec lub Allocation Rec.

LUMIX GH5 został wyposażony w duży wizjer LVF o współczynniku powiększenia ok. x 1,52 / x 0,76 (odpowiednik aparatu 35 mm). Wyświetlacz OLED odznacza się wysoką rozdzielczością 3680 tys. punktów i stuprocentowym polem widzenia.

Natomiast tylny ekran LCD to 3,2-calowy (7,62 cm), dotykowy, wychylny ekran o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 1620 tys. pix o polu widzenia prawie 100%.

Panasonic LUMIX GH5 fot.1

 

Panasonic LUMIX GH5 fot.2

 

* Zgodnie ze standardem stowarzyszenia Camera & Imaging Products Association dotyczącym wahania/kołysania: odległość ostrzenia f = 50 – 140 mm (odpowiednik w formacie 35 mm f = 100 – 280 mm), w przypadku korzystania z obiektywu H-FS14140.

** 4:2:0 8-bit w nagraniach 4K 60p/50p na karcie pamięci SD.

*** FOTO 6K to funkcja zdjęć seryjnych o dużej prędkości, która wycina obraz nieruchomy z materiałów wideo 4:3 lub 3:2 o rozdzielczości ok. 18 megapikseli (skuteczna liczba pikseli ok. 6000 x 3000), zarządzająca obrazem 6K.

 

 

źródło: www.panasonic.com

 

 

2 Komentarze do artykułów

  • Foto My Life

    Foto My Life 2017-02-02

    Patrząc na ceny poprzednika to tanio nie będzie. Może dla weselnych filmowców OK, ale jeśli chodzi o fotografię to nawet amatorska lustrzanka będzie lepsza.
  • Dar K

    Dar K 2017-02-02

    Tylko czemu on tyle kosztuje????

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj