Sony a9 - nareszcie!

Sony a9 - nareszcie!

O tym modelu spekulowano już od dawna. Niektórzy twierdzili, że będzie to model z ogromną liczba pikseli na matrycy, inni twierdzili, że będzie to „lustrzankopodobny” model z olbrzymim gripem. Ja natomiast uważałem, że powinien to być model, który wykorzysta całą moc i przewagę systemu Sony nad lustrzankami czyli.... elektroniczną migawkę, szybkość trybu seryjnego wynikający z braku mechanicznego lustra i tryb filmowania. No! Teraz mogę to powiedzieć: nie pomyliłem się! A że przy okazji poprawiono denerwujące słabe zasilanie - tym lepiej!

Ale do rzeczy! Poniżej macie pełną informację o nowym modelu Sony.

 

sony a9 testy opinie recenzje 1

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA

Przełomowy aparat bezlusterkowy z pełnoklatkową matrycą zapewnia niezrównaną szybkość, uniwersalność i funkcjonalność

 • Pierwszy na świecie1 pełnoklatkowy przetwornik warstwowy „stacked CMOS” o rozdzielczości 24,2 megapiksela2
 • Zdjęcia seryjne bez efektu znikającego obrazu w wizjerze3: do 20 kl./s4, maksymalnie 241 obrazów RAW5 / 362 obrazy JPEG6
 • Ciche7 zdjęcia bez wibracji z czasem migawki od 1/32 000 s 8
 • Umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 693-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy wyliczający dane potrzebne do śledzenia AF/AE 60 razy na sekundę
 • Rozbudowany zestaw profesjonalnych funkcji: port Ethernet do przesyłania plików, dwa gniazda na karty SD i wydłużony czas pracy akumulatora
 • Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwalający wydłużyć czas otwarcia migawki o 5 stopni EV 9


Firma Sony ogłosiła nowy, rewolucyjny aparat cyfrowy α9 (ILCE-9).

Nowy α9 jest najbardziej zaawansowanym technologicznie i innowacyjnym aparatem, jaki powstał w całej historii firmy Sony. Jego możliwościom rejestracji i przetwarzania obrazu nie dorówna żaden inny aparat — bezlusterkowy, lustrzanka czy innego rodzaju.

Wielu imponujących możliwości nowego korpusu po prostu nie da się zapewnić w nowoczesnych lustrzankach cyfrowych. Za przykład może posłużyć tryb zdjęć seryjnych bez efektu znikającego obrazu w wizjerze3 w tempie do 20 kl./si 4, wyliczanie parametrów śledzenia AF/AE 60 razy na sekundę10, minimalny czas otwarcia migawki 1/32 000 sekundę8 i wiele innych. Wszystkie te możliwości są zasługą pełnoklatkowego warstwowego przetwornika obrazu „stacked CMOS” Exmor RS™ — pierwszego tego rodzaju na świecie. Umożliwia on przetwarzanie danych nawet 20 razy szybciej niż poprzednie bezlusterkowe korpusy Sony z pełnoklatkową matrycą11. Ta unikatowa matryca współpracuje z nowym, zmodernizowanym procesorem obrazu BIONZ X oraz układem o dużej skali integracji „Front-end LSI”, kompleksowo optymalizującym wydajność.

Należąca do największych w branży szybkość i innowacyjny tryb cichych zdjęć7 idą w parze z systemem ostrości opartym na 693 polach AF z detekcją fazy. Pokrywają one około 93% klatki, dzięki czemu niezawodnie utrwalane i śledzone są nawet najszybciej poruszające się obiekty.

Nowy korpus α9 jest także wyposażony w niewywołującą wibracji, w pełni elektroniczną, idealnie cichą migawkę niwelującą zniekształcenia7. Brak jakichkolwiek odgłosów jej pracy i przemieszczania lustra stanowi ogromną zaletę w każdych warunkach fotografowania, w których wymagane jest ciche działanie. Dla zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i niezawodności aparat jest zasilany z nowego akumulatora typu Z, o pojemności 2,2 raza niż akumulatorów typu W. Użytkownik ma również do dyspozycji dwa gniazda na karty SD, z których jedno obsługuje karty klasy UHS-II. Dostępny jest również port sieci przewodowej Ethernet oraz cały szereg nowych ustawień, elementów sterujących i funkcji personalizacji — bardzo istotnych dla intensywnie korzystającego ze sprzętu profesjonalisty.

 

Nowy standard szybkości i dokładności ustawiania ostrości

Rekordowa szybkość nowego aparatu α9 to w pierwszym rzędzie rezultat połączenia nowego, 24,2-megapikselowego2 warstwowego przetwornika obrazu „stacked CMOS” Exmor RS z nowym procesorem BIONZ X i układem Front-end LSI.

Niezwykła wydajność tych podzespołów przyspiesza pomiar parametrów AF/AE i zmniejsza opóźnienie obrazu w wizjerze elektronicznym. Procesor i kompleksowy układ Front-end LSI umożliwiają ponadto powiększenie bufora na zdjęcia seryjne, dzięki czemu fotografując w zawrotnym tempie 20 kl./si 5 przy nieprzerwanym działaniu systemów AF/AE, można utrwalić maksymalnie 362 obrazy w formacie JPEG 6 lub 241 w formacie RAW 5.

Innowacyjny system AF aparatu jeszcze dokładniej śledzi skomplikowane i nieprzewidywalne ruchy obiektu. Umożliwia ponadto wyznaczanie danych potrzebnych do śledzenia AF/AE nawet 60 razy na sekundę10, niezależnie od stanu migawki i rejestracji klatki. Co więcej, wyzwolenie migawki w chwili wykonywania zdjęcia ani na moment nie powoduje zaniku obrazu12 w wizjerze elektronicznym, dzięki czemu przez cały czas dostępny jest podgląd na żywo fotografowanej sceny. Funkcja ta łączy zalety wizjera elektronicznego z ciągłością obserwacji której nie zapewni nawet najlepszy wizjer optyczny. Działa ona we wszystkich trybach fotografowania13, również podczas zdjęć seryjnych z szybkością 20 kl./si 5.

Dzięki 693 umieszczonym w płaszczyźnie ogniskowej polom AF z detekcją fazy, pokrywającym około 93% klatki, aparat zapewnia większą dokładność i niezawodność ustawiania ostrości na sceny, które mogłyby sprawić kłopot innym systemom. System Fast Hybrid AF — oparty na połączeniu szybkości pól AF z detekcją fazy i ich fantastycznej zdolności śledzenia ostrości z precyzją pól AF wykrywających kontrast — jest około 25% szybszy niż w aparacie α7R II, dzięki czemu umożliwia utrwalenie wszystkich obiektów w szybkim ruchu.

 

sony a9 testy opinie recenzje 2

 

sony a9 testy opinie recenzje 3

 

 

Profesjonalne możliwości kompaktowego korpusu

Nowy pełnoklatkowy aparat Sony zawiera szereg udoskonaleń, które składają się na prawdziwie profesjonalny standard obsługi.

Nowością w korpusie α9 jest jasny wizjer elektroniczny OLED Tru-Finder, którego wysoka rozdzielczość (Quad-VGA / około 3,686 mln punktów) umożliwia wyjątkowo dokładne i wierne ukazywanie szczegółów. Ma on najwyższą rozdzielczość ze wszystkich wizjerów w aparatach Sony α, a jego konstrukcja optyczna z dwustronną soczewką asferyczną pozwala uzyskać powiększenie 0,78x oraz nadzwyczajną ostrość aż po same rogi kadru. Wizjer ten zaopatrzony jest także w powłokę ZEISS® T*, która radykalnie zmniejsza poziom refleksów. Zawierająca fluor powłoka zewnętrznej soczewki przeciwdziała z kolei osadzaniu się zanieczyszczeń.

Obraz w nowym wizjerze ma dwukrotnie większą luminancję niż w wizjerze XGA OLED Tru-Finder aparatu α7R II, a uzyskiwany poziom jasności jest niemal taki sam jak rzeczywistej sceny. Zapewnia to fotografującemu możliwie najbardziej komfortową pracę. Aparat pozwala nawet na wybór szybkości odświeżania obrazu w wizjerze Tru-Finder: może ona wynosić 60 lub 120 kl./s 13. Ta druga wartość idealnie sprawdza się podczas zdjęć szybkich akcji.

Aparat α9 wyposażony został w innowacyjny, 5-osiowy system stabilizacji obrazu. Umożliwia on wydłużenie czasu migawki o 5 stopni EV  4 i wykorzystanie pełnego potencjału nowej matrycy nawet w trudnym oświetleniu. Efekt kompensacji można w bardzo prosty sposób zweryfikować w wizjerze lub na ekranie LCD: wystarczy wcisnąć do połowy spust migawki. Pozwala to dokładnie sprawdzać i stale kontrolować kompozycję ujęcia i jego ostrość.

Użytkownik korpusu α9 może również skorzystać z portu sieci przewodowej Ethernet, pozwalającego szybko i wygodnie przesyłać fotografie na wskazany serwer FTP. Funkcja ta bardzo przydaje się w takich zastosowaniach, jak fotografia studyjna, obsługa reporterska ważnych wydarzeń i imprez sportowych itp. Z myślą o bezpośrednim podłączaniu przewodów synchronizacji i zewnętrznych lamp błyskowych korpus wyposażony jest także w dedykowane złącze do synchronizacji.

 

Nowe funkcje przyspieszające działanie

Nowy aparat Sony α9 ma wiele nowych i zmodernizowanych funkcji, które ułatwiają i przyspieszają nastawianie ostrości w różnych sytuacjach. Wielofunkcyjny wybierak funkcyjny z tyłu aparatu pozwala łatwo przenosić ostrość w kadrze w trybach ustawiania ostrości „strefa”, „punktowy z wyborem czujnika” i „rozszerzany punktowy z wyborem czujnika” — wystarczy naciskać górną, dolną, lewą lub prawą część wybieraka. Nowy model umożliwia ponadto dotykowe nastawianie ostrości z użyciem tylnego ekranu LCD. Funkcja ta pozwala w prosty sposób ustawić lub przenieść ostrość na wybrane miejsce bądź obiekt.

Nowością w aparatach Sony z mocowaniem typu E są niezależne pokrętła trybu wykonywania zdjęć i trybu nastawiania ostrości oraz przycisk „AF ON” służący do bezpośredniego włączania systemu AF podczas wykonywania zdjęć albo nagrywania filmu.

Wśród pozostałych nowych możliwości na uwagę zasługuje „Rejestracja pola AF” — funkcja pozwalająca umieszczać w pamięci często używane strefy wyznaczania ostrości, a następnie przywracać je przez naciśnięcie przycisku z przypisaną odpowiednią funkcją. Do przycisku funkcji użytkownika można również przypisać określone ustawienia (ekspozycję, czas otwarcia migawki, tryb zapisu itp.), aby w razie potrzeby błyskawicznie je wybrać. Użytkownik może zapisać w pamięci punkt ostrości użyty uprzednio w układzie pionowym i poziomym, a następnie automatycznie wybrać go po zmianie orientacji aparatu.

Jeszcze większy poziom personalizacji zapewnia funkcja „Moje menu”: pozwala ona użytkownikowi samodzielnie stworzyć menu zawierające do 30 elementów, które w razie potrzeby będzie można błyskawicznie wybrać.

 

Dwukrotnie wydajniejszy akumulator, dwukrotnie większa pamięć

Źródłem energii w innowacyjnym aparacie α9 jest nowy akumulator Sony NP-FZ100. Ma on 2,2-krotnie większą pojemność niż akumulatory zasilające poprzednie pełnoklatkowe modele Sony serii, co przekłada się na znacznie dłuższy czas pracy.

Uwzględniając liczne opinie klientów, konstruktorzy nowego modelu wyposażyli go w dwa niezależne gniazda na karty pamięci, w tym jedno na nośniki UHS-II. Taka konfiguracja pozwala równolegle zapisywać te same dane na obie karty; użytkownik może również zdecydować się na rozdzielenie plików RAW i JPEG lub fotografii i filmów. Zapis filmów również może się odbywać na obu kartach równocześnie — na przykład w celu stworzenia kopii zapasowej lub bardziej efektywnego zarządzania danymi.

 

sony a9 testy opinie recenzje 4          sony a9 testy opinie recenzje 5

 

Duża czułość i szeroki zakres dynamiki

Unikatowa konstrukcja przetwornika obrazu modelu α9 stanowi szczytowe osiągnięcie technologii Sony. 24,2-megapikselowyii, pełnoklatkowy warstwowy przetwornik obrazu „stacked CMOS” jest wykonany w technologii BSI, umożliwiającej przechwycenie maksymalnej ilości światła i uzyskanie imponującego, wiernego obrazu. Przetwornik ten cechuje się również szerokim zakresem czułości ISO: od 100 do 51 200, rozszerzanym w razie potrzeby do 50–204 80014. Zapewnia to optymalną jakość obrazu i minimalny poziom szumów przy wszystkich ustawieniach.

Duże znaczenie dla jakości obrazu ma udoskonalony procesor BIONZ X. Przyczynia się on do zmniejszenia ilości szumów w górnym zakresie czułości. Ogranicza również konieczność obniżania czułości ISO w sytuacjach, w których wymagana jest najwyższa jakość obrazu.

Nowy aparat α9 obsługuje także 14-bitowy format RAW bez kompresji. Pozwala tym samym maksymalnie wykorzystać szeroki zakres dynamiczny matrycy.

 

Nagrywanie filmów 4K

Korpus α9 to również kamera wideo o bardzo dużych możliwościach. Urządzenie pozwala nagrywać obraz 4K (3840 x 2160p) przy wykorzystaniu pełnej szerokości pełnoklatkowego przetwornika15. Podczas filmowania w tym formacie aparat odczytuje wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, a gromadzone w ten sposób dane 6K są następnie przekształcane na materiał 4K o wyjątkowej szczegółowości i głębi. Możliwe jest także nagrywanie w popularnym formacie Super 35mm.

Dodatkowo możliwe jest nagrywanie obrazu Full HD w tempie 120 kl./s przy przepływności do 100 Mb/s i ze śledzeniem ostrości. Takie nagranie można sprawdzać i montować w cztero- lub pięciokrotnie zwolnionym tempie, w rozdzielczości Full HD.16

 

Nowe akcesoria

Firma Sony wprowadziła też do oferty szereg nowych akcesoriów uzupełniających korpus α9. Należą do nich:

 • Akumulator NP-FZ100: wydajny akumulator, około 2,2-krotnie bardziej pojemny niż. Zgodność z technologią InfoLITHIUM® daje możliwość podglądu stanu akumulatora na ekranie LCD, zarówno w postaci wskaźnika procentowego, jak i pięciopoziomowej ikony.
 • Uchwyt do zdjęć w układzie pionowym VG-C3EM: ma takie samo działanie, sposób obsługi i wygląd jak sam aparat α9. Dwukrotnie wydłuża czas pracy bez ładowania i umożliwia ładowanie akumulatora przez łącze USB za pośrednictwem korpusu aparatu.
 • Zestaw zasilacza akumulatorowego NPA-MQZ1K: zewnętrzny zasilacz, w którym źródłem energii są cztery akumulatory z serii Z. Urządzenie może też pełnić funkcję szybkiej ładowarki i jest dostarczane w komplecie z dwoma akumulatorami NP-FZ100.
 • Przedłużacz uchwytu GP-X1EM: umożliwia pewniejsze trzymanie aparatu. Utrzymany jest w stylistyce korpusu α9.
 • Muszla oczna FDA-EP18: muszla oczna z mechanizmem mocującym
 • Ładowarka BC-QZ1: ładowarka z funkcją szybkiego ładowania. Umożliwia naładowanie jednego akumulatora z nowej serii Z w ciągu około 2,5 godziny.
 • Szklany ochraniacz ekranu PCK-LG1: ochraniacz ekranu z twardego, odpornego na uderzenia szkła. Jest pokryty powłoką zapobiegającą powstawaniu plam i odcisków palców. Umożliwia użycie funkcji dotykowych i odchylanie wyświetlacza LCD.

Dostępność

Aparat z wymiennymi obiektywami α9 będzie do nabycia w Europie od czerwca.

 

 

1 Stan na 19 kwietnia 2017 r.

2 Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu

3 W trybie migawki elektronicznej. Przy otworze przysłony mniejszym niż F11 (wartości F większej niż 11) nie działa śledzenie ostrości obiektu i wykorzystywane są pola wybrane dla pierwszej klatki. Przy dłuższych czasach otwarcia migawki zmiany obrazu będą wolniejsze.

4 Tryb zdjęć seryjnych „Hi”. Maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od trybu zdjęć i używanego obiektywu. Informacji o zgodności obiektywów należy szukać na stronach pomocy technicznej firmy Sony.

5 Tryb zdjęć seryjnych „Hi”, format RAW z kompresją, karta pamięci UHS-II. Testy Sony.

6 Tryb zdjęć seryjnych „Hi”, karta pamięci UHS-II. Testy Sony.

7 Ciche zdjęcia są możliwe po wybraniu ustawień „Typ migawki: Elektroniczna” oraz „Sygnały audio: Wyłączone”.

8 Czas otwarcia migawki 1/32 000 można nastawić tylko w trybach S i M. W pozostałych trybach najkrótszy czas migawki to 1/16 000.

9 Norma Camera & Imaging Products Association. Tylko stabilizacja pochylenia/odchylenia. Obiektyw Planar T* FE 50 mm F1,4 ZA. Redukcja szumów przy długich czasach ekspozycji: wyłączona.

10 Przy czasach otwarcia migawki krótszych niż 1/125 s w wizjerze elektronicznym widać płynny, niezanikający podgląd na żywo.

11 W porównaniu z przetwornikiem obrazu CMOS modelu α7 II, wykonanym w technologii FSI.

12 Przy dłuższych czasach otwarcia migawki zmiany obrazu będą wolniejsze.

13 Kiedy wybrany jest tryb migawki automatycznej lub elektronicznej, szybkość klatek w wizjerze podczas zdjęć seryjnych jest stała i wynosi 60 kl./s.

14 Fotografie, migawka mechaniczna: ISO 100–51 200 z możliwością rozszerzenia do ISO 50–204 800.
Fotografie, migawka elektroniczna: ISO 100–25 600 z możliwością rozszerzenia do ISO 50–25 600.
Filmy: ISO 100–51 200 z możliwością rozszerzenia do ISO 100–102 400.

15 Podczas zdjęć w formacie pełnoklatkowym kąt widzenia ulegnie zmniejszeniu w następujących warunkach – gdy [Format pliku] jest ustawiony na [XAVC S 4K], a [Ustawienie zapisu] na [30p]. Do nagrywania filmów w formacie XAVC S wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej. Do nagrywania przy przepływności 100 Mb/s lub wyższej wymagana jest klasa szybkości UHS 3.

16 Nie jest nagrywany dźwięk. Wymagana jest karta pamięci SDHC/SDXC klasy 10 lub wyższej.

 

źródło: www.sony.pl

 

 

Tag: sony, premiera, a9

7 Komentarze do artykułów

 • Ed Wro

  Ed Wro 2017-04-22

  Ni pies, ni wydra. Jak dla mnie - powinien się bardzie różnić od a7.

  Chyba, że to zapowiedź ubożenia linii a7 i kasowania większej kasy za trochę lepsze a7, ale pod brandem a9?
 • Reduktor Szumu

  Reduktor Szumu 2017-04-22

  Czegoś tu nie rozumiem.... Wystarczy spojrzeć na chociażby nagrody TIPA. Zamiast a9 można wybrać najlepszą lustrzankę FF w segmencie EXPERT czyli Canon 5D IV i jeszcze starczy na dwa dobre obiektywy. Za który z gadżetów włożonych do tego aparatu chcecie tyle przepłacać???
 • Ryba Foto

  Ryba Foto 2017-04-22

  Tak naprawdę ten aparat mógłby sie nazywać a7 III. Jest tylko nieznacznie większy, praktycznie bliźniaczy, jak w każdej nowej wersji lepsze możliwości, szybszy procesor itp, itd... Szczerze mówiąc myślałem jednak, że w a9 Sony pójdzie w kierunku nadania temu body lustrzankopodobnych gabarytów a tymczasem funboyom marki nadal pozostanie dopinanie megawielkich obiektywów do malutkiego body...
 • Falubaz ZG

  Falubaz ZG 2017-04-21

  Bez przesady! Jeszcze dużo wody upłynie w Odrze zanim ludzie gremialnie odejdą od luster... Przynajmniej rynek PRO. Fotografia to nie tylko body. To jednak cały system a Sony jeszcze takowego nie zbudowało
 • Foto Zoom

  Foto Zoom 2017-04-21

  Właśnie oglądamy zmierzch lustrzanek. I muszę to powiedzieć nawet ja - nikoniarz od dawien dawna! Oczywiście to jeszcze nie koniec. Na razie jeszcze to nieporadne, jeszcze za drogie, ale przewaga aparatów bez lustra będzie tylko rosła. Elektroniczna migawka daje praktycznie nieograniczone możliwości.... Szkoda tylko optycznego wizjera i magicznego dźwięku kłapiącego lusterka, prawda?
 • Foto Forma

  Foto Forma 2017-04-21

  W przedsprzedaży ten aparacik można zamawiać za ok. 5300 euro czyli ponad 22 tysiące złotych! Zadam proste pytanie: kto z Was postanowi być Beta-Testerem i jeszcze za to tyle zapłacić?

  Znacznie rozsądniejszym posunięciem jest kupienie dowolnej NOWEJ!!!!! lustrzanki renomowanego producenta za połowę tej kwoty a za drugą połowę kilku bardzo dobrych obiektywów!

  Pozdrawiam myślących!
 • Bara Fot

  Bara Fot 2017-04-21

  Szacunek za to, że nie poszli w miliony pikseli! Chociaż jak znam życie to zaraz będzie a9R. Oczywiście zaraz po tym jak procesory i RAMy przyspieszą na tyle, aby sobie poradzić ze sczytywaniem takiej ilości danych z upchanej matrycy...

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Ostatni komentarz

Archiwum bloga

Porównaj
Kontynuuj Porównaj