PENTAX K-1 doczekał się następcy!

PENTAX K-1 doczekał się następcy!

Pamiętam sagę pt. „Premiera pełnoklatkowego Pentaxa K-1”. Ciągnęła się jak wenezuelska telenowela. Tym razem było inaczej. Kilka ploteczek i BUM!!! Mamy drugą generację PENTAX K-1 II. Zobaczmy czym chwali się producent:

 

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA

 

Pentax K -1 II zapewnia dostęp do zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Zastosowanie nowego modułu akceleratora oraz procesora PRIME IV pozwala uzyskać najwyższą jakość obrazu oraz umożliwia robienie zdjęć o jeszcze wyższym poziomie czułości niż w poprzednim modelu. PENTAX K-1 II wyposażono również w udoskonaloną wersję technologii Pixel Shift Resolution II z trybem Dynamic Pixel Shift Resolution pozwalającym na wykonywanie zdjęć o wysokim poziomie czułości bez konieczności stosowania statywu.

Mocny korpus aparatu jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i kurz. PENTAX K-1 II został również wyposażony w optyczny wizjer z pokryciem kadru 100%, obracany w pionie i poziomie ekran LCD oraz dostęp do zaawansowanej technologii stabilizacji obrazu. Oto główne cechy nowego modelu:


Pentax k-1 photo1


Nowy moduł przyspieszający proces przetwarzania obrazu

PENTAX K-1 II wyposażono w pozbawioną filtra AA matrycę CMOS o efektywnej rozdzielczości 36.4 Mpx. Nowy moduł akceleracji obrazu optymalizuje dane zanim te będą przetwarzane przez wydajny procesor PRIME IV. Dzięki temu minimalizowane jest występowanie szumów, odbywa się to bez strat w rozdzielczości - bez względu na ustawiony poziom czułości – od standardowego po super czuły. Podczas prac nad tym modelem zadbano o poziom odwzorowania barw, szczególnie w zakresie głębokich błękitów i żywych zieleni. Znacznie podniesiono redukcję szumów podczas robienia zdjęć o wysokim poziomie czułości - nawet do ISO 819200.

 

System Pixel Shift Resolution II

Pentax K – 1 II poza innowacyjną technologią Pixel Shift Resolution* wyposażono w nową generację tego systemu. Umożliwia to uzyskanie zdjęć o wyższym poziomie odwzorowania szczegółów i barw niż w przypadku tradycyjnego pełnoklatkowego sensora. Tryb Dynamic Pixel Shift Resolution,** który wykrywa nawet drobne drgnięcia obiektu podczas realizacji zdjęć seryjnych na wysokim poziomie czułości, jest kompatybilny z mechanizmem stabilizacji obrazu.

Użytkownik może włączyć lub wyłączyć funkcję korekcji ruchu „Motion Correction Function”, która wykrywa poruszające się obiekty uchwycone podczas robienia zdjęć w trybie seryjnym i pozwala na minimalizację efektu poruszenia obrazu w trakcie procesu przetwarzania obrazu.***

* Podczas korzystania z tej funkcji, zalecane jest by aparat znajdował się w stabilnej pozycji na statywie. W czasie fotografowania obiektów w ruchu, system nie gwarantuje idealnego odwzorowania obrazu.

** Przechwycone obrazy mogą w pewnych przypadkach zostać nieprawidłowo zsyntetyzowane. Obrazy zapisywane w formacie RAW i RAW+ mogą być nieodpowiednie dla procesu syntezy normalnego formatu RAW w korpusie aparatu. Obrazy mogą nie być prawidłowo zsyntetyzowane w złożonym obrazie.

*** W pewnych przypadkach poruszenie może nie być skorygowane. Funkcja nie gwarantuje pełnej korekcji w każdym przypadku.

 

Wbudowany mechanizm stabilizacji obrazu jest kompatybilny ze wszystkimi wymiennymi obiektywami*

System pozwala na efektywniejszą minimalizację efektu drgań wywołanych przechylaniem aparatu (dotyczy głównie fotografii makro) i tych, które powstały podczas realizacji innych ujęć oraz działa skuteczniej niż w przypadku, gdy stabilizacja znajduje się w obiektywie. Pięcioosiowy system SR II kompensuje drgania na poziomie 5 EV. Nawet podczas wykonywania zdjęć panoramicznych, system wykrywa automatycznie położenie aparatu i kontroluje drgania powstałe podczas ujęć.

 

Innowacyjny symulator filtra AA pozwala zminimalizować efekt mory

Dzięki mikroskopijnym drganiom matrycy symulator filtra AA (antyaliasingowego)** zmniejsza efekt mory tak samo efektywnie jak standardowy filtr AA. Co więcej, pozwala użytkownikowi na samodzielny wybór poziomu redukcji lub całkowite wyłączenie tej funkcji.

Dzięki elastycznej budowie systemu stabilizacji obrazu użytkownik może skorzystać z takich funkcji jak automatyczna kompensacja położenia (auto level compensation), kompensacja ekspozycji czy ASTRO TRACER.

* Kompatybilne obiektywy: mocowanie K-, KA-, KAF-, KAF2- i KAF3-; obiektywy z mocowaniem wkręcanym (poprzez adapter); obiektywy systemu 645- i 67 (poprzez adapter). Niektóre funkcje mogą być niedostępne z wybranymi obiektywami.

** Najlepsza funkcjonalność występuje przy czasie otwarcia migawki na poziomie 1/1000 sekundy bądź dłuższym. Funkcja nie może być łączona z niektórymi trybami fotografowania w tym z systemem Pixel Shift Resolution.

 

Ruchomy wyświetlacz LCD

Na tylnej części obudowy K-1 umieszczono ruchomy wyświetlacz LCD, który można uchylić i obrócić o około 44 stopni w pionie i 35 stopni w poziomie. Wykonany z hartowanego szkła ekran o przekątnej 3,2 cala wyświetla obraz o rozdzielczości 1,037,000 punktów (w proporcjach 3:2). Zastosowanie konstrukcji airgapless pozwoliło na minimalizację efektu odblasków. Dodatkowym ułatwieniem jest również możliwość szybkiego dopasowania jasności wyświetlacza. Ta opcja pozwala na uzyskanie lepszej widoczności podczas fotografowania w nocy.


Pentax k-1 photo2


System SAFOX 12 z 33 punktami AF

W PENTAX K-1 II zastosowano moduł AF SAFOX 12. 33 Punkty AF zostały rozmieszczone w taki sposób by pokryć całe pole obrazowania (25 punktów krzyżowych zostało umieszczonych w centrum kadru). Centralny sensor oraz jeden umieszczony nad a drugi pod nim pozwalają wykryć strumień światła z obiektywu f/2.8. W nowym modelu udoskonalono algorytm śledzenia w systemie AF.

 

Udoskonalony system PENTAX Real-Time Scene Analysis (analizy sceny w czasie rzeczywistym)

W połączeniu z możliwościami nowego procesora obrazu PRIME IV, zaawansowana technologia analizy sceny w modelu PENTAX K-1 II pozwala na bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizuje ustawienia ekspozycji. Zastosowanie algorytmu „sztucznej inteligencji”* sprawia, że aparat jest w stanie dopasować odpowiednie ustawienia, nawet w trudnych warunkach.

* Działa kiedy ustawienia AUTO ekspozycja działa w trybie Analiza Sceny AUTO i Tryb Użytkownika ustawiony jest na AUTO.

 

Wizjer optyczny o 100% pokryciu kadru

Zaprojektowany specjalnie do pracy z nową pełnoklatkową matrycą optyczny wizjer zapewnia 100% pokrycie kadru i powiększenie około 0,7x. Natomiast matówka Natural Bright Matt II pozwala na sprawną pracę z użyciem manualnego ustawiania ostrości.


Pentax k-1 photo3

 

Superszybki tryb zdjęć seryjnych

Mechanizm migawki zastosowany w modelu Pentax K-1 II zapewnia wysoką precyzję pracy lustra i zapobiega jego drganiom. System szybkiej transmisji danych pozwala na zapis 17 klatek w formacie RAW (bądź 70 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości) w pojedynczej sekwencji z maksymalną szybkością 4,4 kl/s. W trybie APC-S Crop (APC-S Crop mode) w pojedynczej sekwencji z maksymalną prędkością 6,4 kl/s pozwala na zapis 50 klatek w formacie RAW i 100 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości.

 

Dodatkowe funkcje

 • Diody LED rozmieszczono w czterech kluczowych miejscach na body aparatu (przy mocowaniu obiektywu, wyświetlaczu LCD, slocie kart SD i gniazdach do podłączenia kabli). Pozwala to m.in. na szybszą wymianę karty pamięci czy obsługę przysłony podczas korzystania z aparatu w nocy czy trudnych warunkach oświetleniowych.
 • Przycisk blokady – jego uruchomienie pozwala za dezaktywację m.in. przycisków odpowiedzialnych za ustawienia ekspozycji.
 • Funkcja Smart pozwala na szybki wybór ustawień bez konieczności wyboru ich z menu widocznego na wyświetlaczu LCD.
 • Użytkownik może dopasować listę i sposób wyświetlania poszczególnych funkcji w menu aparatu.

 

Kompaktowe i wytrzymałe body aparatu

Górny panel oraz rama zostały wykonane z solidnego i lekkiego stopu magnezu. Aparat wyposażono w bardzo wytrzymały mechanizm migawki pozwalający na ponad 300 000 cykli. Jednocześnie dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu „pływającego lustra” - wielkość aparatu została zmniejszona do minimum. Natomiast wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wodę i kurz zapewnia 87 uszczelek. Z aparatu można korzystać w temperaturze do -10°C.

 

Pentax k-1 photo4

 

 

Nagrywanie filmów Full HD oraz dostęp do dodatkowych narzędzi

Pentax K-1 pozwala na nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080 pikseli; 60i/30p) w formacie H.264. Aparat wyposażono w gniazdo na zewnętrzny mikrofon i słuchawki. Użytkownik może korzystać z funkcji redukcji szumu wiatru, ręcznych ustawień poziomu nagrywania dźwięku oraz monitorować jego natężenie. Do jego dyspozycji są również dodatkowe efekty*. K-1 pozwala również na nagrywanie filmów w trybie poklatkowym w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli).

*  ich zastosowanie może wpływać na zmianę liczby klatek na sekundę z jaką nagrywany jest obraz

Wbudowany moduł GPS

Wbudowany moduł GPS zapewnia szybki dostęp do informacji dotyczących dokładnej lokalizacji czy czasu w którym wykonano zdjęcie. Aparat wyposażono dodatkowo w elektroniczny kompas, możliwość zapisywania logów GPS oraz tryb ASTRO TRACER.

 

Pozostałe funkcje

 • Zaawansowany system redukcji zanieczyszczeń Dust Removal II;
 • Trzy możliwe ustawienia trybu crop – AUTO, FF i APS-C;
 • Tryb HDR (High Dynamic Range) z możliwością zapisu zdjęć w formacie RAW;
 • Podwójny slot na karty SD (SDXC UHS-1/ SDR104);
 • Kompensacja różnorodnych parametrów: dystorsji, aberracji chromatycznej, dyfrakcji, poziomu jasności na brzegach zdjęcia (kompensacja zniekształceń jest dostępna także podczas pracy w formacie RAW);
 • Kompatybilność z oprogramowaniem PENTAX Image Transmitter 2;
 • Nowa wersja oprogramowania Digital Camera Utility 5.

 

Aparat trafi do sprzedaży już na wiosnę, a sugerowana przez producenta cena detaliczna wyniesie 1 999 Euro.

 

źródło: www.ricoh-imaging.co.jp

Tag: pentax, k1, k-1II


Kategorie Bloga

Ostatni komentarz

Archiwum bloga

Porównaj
Kontynuuj Porównaj