NiSi - filtry dla smartfonów

NiSi - filtry dla smartfonów

W fotografii mobilnej coraz częściej możemy spotkać rozwiązania, które „żywcem” przenoszone są z prawdziwych (jeśli tak można powiedzieć) aparatów fotograficznych. Sformułowania „zoom”, „przysłona” a teraz także „filtry kwadratowe” przestają już kogokolwiek dziwić...

Przyjrzyjmy się zatem rozwiązaniu firmy NiSi tj. Prosories P1 Smartphones Filter Kit. Jest to nowy system firmy NiSi, który umożliwia montaż filtrów kwadratowych na smartfonach. Aktualnie ten zestaw można nabyć za ok. 190 zł. Dodatkowo istnieje możliwość rozbudowania systemu o kolejne filtry (dostępne oddzielnie) tj.: filtr nocny oraz filtr szary ND8.

 

 Nisi P1 filtry do smartfona 1

 

Na podstawowy zestaw składają się: futerał (pudełko), uchwyt z klipsem (do mocowania na telefonie), filtr polaryzacyjny oraz filtr połówkowy Medium GND8. Zestaw można używać praktycznie z każdym telefonem - nowym i starym. W naszej redakcji telefon używany był z modelem Huawei P20 Pro (aparat w rogu obudowy) oraz wiekowym już Samsungiem S5 (aparat umieszczony centralnie na obudowie). W obu przypadkach i montaż i używanie przebiegło bez problemu (choć z aparatem po środku zestaw wydawał się pewniejszy.

 

Nisi P1 filtry do smartfona 2

O samych filtrach możecie poczytać na stronach NiSi, więc nie będziemy się za bardzo wgłębiać w parametry techniczne. Nas oczywiście interesują efekty fotograficzne!


Filtr Polaryzacyjny NiSi P1

Jak wiadomo celem stosowania filtra polaryzacyjnego jest eliminacja światła o innej polaryzacji liniowej niż ta, którą określa ww. filtr.

W praktyce (w wykonaniu NiSi Prosories P1) wygląda to tak:

 

 Nisi P1 filtry do smartfona 3

bez filtra polaryzacyjnego

 

Nisi P1 filtry do smartfona 4

Z zastosowaniem filtra polaryzacyjnegi NiSi Prosories P1

 

Nisi P1 filtry do smartfona 5

bez filtra polaryzacyjnego

 

Nisi P1 filtry do smartfona 6

Z zastosowaniem filtra polaryzacyjnegi NiSi Prosories P1

 

Przyznacie, że efekty są naprawdę niezłe... Umiejętne zastosowanie tego filtra potrafi na zdjęciu „czynić cuda”, szczególnie tam, gdzie trzeba zredukować odbicie światła od powierzchni przezroczystych (woda, szyba itp.).

 

Filtr NiSi Połówkowy Medium GND8 (0.9)

Drugim elementem wchodzącym w skład zestawu NiSi Prosories P1 jest filtr połówkowy Medium. Średnie przejście tego filtra umożliwia przyciemnienie niektórych partii zdjęcia - najczęściej górnych, mocniej oświetlonych, ale niekoniecznie, bo oczywiście filtr można dowolnie odwracać. Dzięki kwadratowej ramce moment przejścia można dowolnie regulować (nie musi być w połowie kadru). W praktyce wygląda to tak:

 

Nisi P1 filtry do smartfona 7

bez filtra połówkowego

 

Nisi P1 filtry do smartfona 8

Z zastosowaniem filtra połówkowego NiSi Prosories P1

 

Nisi P1 filtry do smartfona 10

bez filtra połówkowego

 

Nisi P1 filtry do smartfona 9

Z zastosowaniem filtra połówkowego NiSi Prosories P1

 

Nisi P1 filtry do smartfona 11

bez filtra połówkowego

 

Nisi P1 filtry do smartfona 12

Z zastosowaniem filtra połówkowego NiSi Prosories P1

 

Efekty widzicie sami...Potrzeba do tego trochę wyczucia, ale ograniczenie ilości światła docierającego do najjaśniejszych partii zdjęcia ma wpływ na całość ujęcia. Zmniejszenie rozpiętości pozwala elektronice telefonu odzyskać nieco barw na całym obszarze...

Warto przy tym przypomnieć, że elektronika nie załatwi wszystkiego. Można oczywiście wierzyć w slogany producentów, że modna ostatnio Sztuczna Inteligencja sama wszystko przewidzi, ustawi i jeszcze zapamięta, ale jak pokazują powyższe obrazki trzeba jej jeszcze baaaaaaardzo mocno pomóc. A filtry NiSi Prosories P1 dobrze się do tego nadają.

 

A najlepiej by było, gdyby zamiast liczyć na sztuczną inteligencję używać własnej... Czego Wam i sobie życzę!

Pamiętajcie - zdjęcia robi fotograf a nie aparat!

 

Pozdrawiam

Rafał Schmidt

Tag: filtry, nisi


Kategorie Bloga

Ostatni komentarz

Archiwum bloga

Porównaj
Kontynuuj Porównaj