Samsung Note 8 vs. Note 9

Samsung Note 8 vs. Note 9

Czy warto porzucać stary model i przechodzić na nowy?  Pół biedy jeśli za taką fanberię płaci pracodawca. A wiadomo, że Samsung Note jest dość popularny w korporacyjnych „rodzinkach”. Wtedy oczywiście bierzesz i darowanemu koniowi w zęby nie zaglądasz... :)

 Ale jeśli sam masz wydać taką kasę - wtedy to pytanie brzmi już inaczej... A więc czy warto? U nas, jak zwykle, sami możecie to ocenić. Oczywiście nie będziemy się zajmować parametrami technicznymi, oprogramowaniem ani wyglądem telefonu. Nas interesują możliwości fotograficzne obu modeli.

Test iso Samsunga Note 8 macie TUTAJ. Test praktyczny modelu Note 9 znajdziecie TUTAJ. A poniżej macie zdjęcia testowe z tych dwóch modeli tj. Note 8 vs Note 9. Są to wycinki 1:1 prosto z aparatu, bez żadnej ingerencji i poprawiania czegokolwiek.

ISO 100

 samsung-note8-vs-note9_fot.1

Samsung Note 8, iso 100

 

samsung-note8-vs-note9_fot.2 

Samsung Note 9, iso 100

 

ISO 200

 samsung-note8-vs-note9_fot.3 

Samsung Note 8, iso 200

 

 samsung-note8-vs-note9_fot.4

Samsung Note 9, iso 200

 

ISO 400

  samsung-note8-vs-note9_fot.5

Samsung Note 8, iso 400

 

 samsung-note8-vs-note9_fot.6

Samsung Note 9, iso 400

 

ISO 800

 samsung-note8-vs-note9_fot.7 

Samsung Note 8, iso 800

 

 samsung-note8-vs-note9_fot.8

Samsung Note 9, iso 800

 

Jak wrażenia? Jedną rzecz widać wyraźnie: Samsung zupełnie inaczej podszedł do procesu odszumiania. W Note 8 algorytm odszumiania był bardzo agresywny i to od najniższych czułości. Stąd też wszystko było mocno wygładzone i chwilami wyglądało nawet „bajkowo”.  Niestety - razem z szumem ginęła bezpowrotnie spora ilość detali (porównajcie szczególnie prawy dolny narożnik).

Natomiast Note 9 idzie wyraźnie w kierunku PRO tj. nieco słabiej odszumia, pozostawiając jednocześnie wiele detali tam, gdzie były, ale za to przyznaje się oficjalnie, że jest szum. No tak - prawda oczywista - jest szum, szczególnie w tak małych matrycach jak te w smartfonach...

Jeśli chcecie znać moje zdanie - wolę to drugie podejście. Prawda zawsze jest lepsza, nawet jeśli trochę boli. Lepiej na zdjęciach mieć szum i detale niż ładnie wygładzony obrazek. Stąd też mój werdykt jest oczywisty: Samsungu idź w te stronę!!! (parafrazując klasyka, pisownia oryginalna).  

Nie zmienia to faktu, że oba modele prezentują bardzo wysoki poziom, oczywiście „jak na smartfony”. Nasza tabela testowa jest bardzo wymagająca, oświetlenie celowo nie ułatwia sprawy a my wybraliśmy do porównań wycinek z dużą ilością detali oraz z dużą dawką koloru zielonego... Same nieszczęścia dla smartfona! Celem takiego podejścia było nie wystawienie laurki producentowi, ale rzetelne podejście do tematu...

Jak widać na zalączonych obrazkach - oba modele poradziły sobie nieźle, więc... Hm...

 

Co wybrać? Zmieniać czy nie? Na to pytanie będziecie musieli odpowiedzieć sami...

 

 

autor: RaSch

Tag: note, note 8, note 9


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj