Sony a9 Mark II już jest!

Sony a9 Mark II już jest!

Igrzyska olimpijskie w Tokio zbliżają się wielkimi krokami! A w branżowych kuluarach od dłuższego czasu krążyła ploteczka, iż przy tej okazji Sony zamierza zaprezentować pełny potencjał swojego pełnoklatkowego systemu bez lustra.

Była już premiera „napakowanego mięśniaka” czyli a7R (zobacz nasz artykuł).

Była premiera topowej 600-tki f/4 (zobacz nasz artykuł).

Zobaczyliśmy też nowy superteleobiektyw zmiennoogniskowy 200–600 mm ze stabilizacją (zobacz nasz artykuł).

Mało?

Sony pokazał więc nową alfę 9 z dodatkowymi funkcjami łączności i ulepszeniami usprawniającymi pracę zawodowych fotoreporterów i fotografów sportu... Co ciekawe - zgodnie z moimi przewidywaniami nie potwierdziły się plotki o nowej, 36-megapikselowej matrycy, o której mówiły serwisy plotkarskie oraz niektóre „poważne” portale fotograficzne... Widać to jeszcze nie ten czas... Dla mnie było jasne, że jeżeli chce się wypuścić wystarczająco szybki aparat to nie należy eksperymentować z nową, bardziej upakowaną matrycą.

Ale do rzeczy! Poniżej macie „autochwalonko” producenta ws. nowej flagowej alfy. Zapraszamy do lektury!

 

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA

Sony α9 II łączy niezrównaną szybkość modelu α9 z nowymi funkcjami oczekiwanymi przez zawodowych fotografów

Firma Sony ogłosiła kolejny aparat z renomowanej serii pełnoklatkowych korpusów α™ z wymiennymi obiektywami: α9 II (model ILCE-9M2). Zaprojektowano go specjalnie dla fotografów specjalizujących się w fotografii sportowej i reportażowej.

Nowy α9 II jest następcą imponującego modelu α9 i tak jak on wyróżnia się nieosiągalną wcześniej szybkością: zdjęciami seryjnymi w tempie do 20 kl./s [i] — bez znikającego obrazu [ii] i z automatyką śledzenia ostrości/ekspozycji — oraz wyliczaniem parametrów AF/AE 60 razy na sekundę [iii]. W najnowszym korpusie pojawiły się też rozwiązania i możliwości wprowadzone pod wpływem sugestii zawodowych fotografów. Znacząco ulepszono funkcje łączności, w tym przesyłania plików, dodano tryb zdjęć seryjnych z szybkością do 10 kl./s z użyciem migawki mechanicznej i zoptymalizowano algorytmy sterujące systemem AF. Przeprojektowano też konstrukcję, by zwiększyć trwałość i łatwość obsługi.

— Opinie klientów mają dla Sony pierwszorzędne znaczenie i z uwagą ich słuchamy — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — α9 II jest owocem niezliczonych konsultacji, jakie od premiery korpusu α9 prowadziliśmy z fotoreporterami oraz fotografami agencyjnymi i sportowymi. Dodaliśmy funkcje łączności i współpracy z siecią, dzięki którym zawodowi fotografowie mogą pracować bez porównania sprawniej. Wprowadziliśmy też drobne zmiany w budowie, systemie obsługi i wydajności. Nowy korpus będzie więc bezkonkurencyjnym narzędziem dla fotoreportera, zwłaszcza w połączeniu z niezwykle uniwersalnym systemem obiektywów Sony z mocowaniem typu E, który obejmuje już 55 modeli, w tym teleobiektywy G Master™ 600 mm i 400 mm.

Nowa jakość łączności w zastosowaniach profesjonalnych

Korpus α9 II jest wyposażony w port sieci Ethernet 1000BASE-T do stabilnej transmisji danych z prędkością do 1 Gb/s. Obsługuje też szyfrowaną transmisję plików (FTPS) z użyciem protokołów SSL i TLS. Ulepszenia objęły też zdalne sterowanie aparatem (tethering) z programu komputerowego Remote Camera Tool: zmniejszono opóźnienie wyzwolenia migawki i podglądu obrazu na żywo [iv]. Nowy korpus pozwala na użycie stabilnego i szybkiego łącza sieci bezprzewodowej 5 GHz (IEEE 802.11ac) [v]. W przeciwieństwie do aparatu α9, obsługującego wyłącznie pasmo 2,4 GHz, nowy model jest zgodny ze standardami IEEE 802.11a/b/g/n/ac.

Aby umożliwić szybszą pracę agencjom informacyjnym, wprowadzono nową funkcję notatek dźwiękowych (Voice Memo), pozwalającą dodawać do zdjęć komentarz głosowy i odtwarzać go przy przeglądaniu obrazów. Dane głosowe można również załączyć do przesyłanych zdjęć, by przekazać fotoedytorom ważne informacje ułatwiające edycję. Fotograf pracujący w terenie może także korzystać z dodatku „Transfer & Tagging add-on” do aplikacji „Imaging Edge™” [vi]. Pozwala on przesłać notatki głosowe wraz ze zdjęciami do urządzenia mobilnego, a następnie automatycznie [vii] przeprowadzić konwersję nagranego głosu na tekst dodawany do obrazów JPEG w formie metadanych IPTC [viii]. W zależności od decyzji użytkownika, proces ten może przebiegać automatycznie albo ręcznie.

Połączenie bezprzewodowej transmisji głosu/obrazu, automatycznej konwersji głosu na tekst i funkcji automatycznego przesyłania obrazów z załączonymi notatkami dźwiękowymi na serwer FTP oznacza, że podczas fotografowania i przesyłania materiału w ogóle nie trzeba się zajmować obsługą smartfona. Aby przyspieszyć pracę, ustawienia protokołu FTP do użycia w aplikacji można przesłać do aparatu przez łącze Bluetooth®.

Najwyższy standard wydajności systemu AF i szybkości działania

Nowy korpus α9 II wyposażono w pełnoklatkowy, warstwowy przetwornik obrazu CMOS Exmor RS™ o rozdzielczości 24,2 megapiksela [ix] z własnym układem pamięci — taki sam jak w aparacie α9 — uzyskując identyczną, niezrównaną szybkość działania i znakomitą jakość obrazu. W trybie zdjęć seryjnych nowy model może fotografować z szybkością 20 kl./s, całkowicie bezgłośnie [x] i bez zaniku obrazu w wizjerze. W buforze aparatu mieści się do 361 obrazów JPEG [xi] lub do 239 obrazów RAW z kompresją [xii]. Pozwala to nieprzerwanie śledzić obiekt i akcję przy fotografowaniu z użyciem wizjera. Jeśli natomiast wskazane lub konieczne jest użycie migawki mechanicznej, aparat α9 II wykonuje zdjęcia w tempie do 10 kl./s, a więc około dwóch razy szybciej niż α9.

Aparat może stale wyznaczać parametry automatycznej ostrości i ekspozycji — nawet 60 razy na sekundę. Zoptymalizowane algorytmy AF znacząco zwiększają dokładność i efektywność automatycznego ustawiania ostrości. Umożliwia to dokładne uchwycenie bardzo chaotycznego ruchu, z jakim często mają do czynienia fotografowie sportu. Podczas imprez sportowych przyda się także nowo dodany tryb kompensacji migotania [xiii], w którym aparat automatycznie wykrywa obecność świetlówek lub innych źródeł sztucznego światła i odpowiednio koryguje parametry rejestracji, by zapewnić najlepszą jakość obrazu.

Zaawansowany, niezwykle szybki i dokładny system ustawiania ostrości Fast Hybrid AF nowego aparatu α9 II jest oparty na 693 polach AF z wykrywaniem fazy, umieszczonych w płaszczyźnie ogniskowej i pokrywających około 93% kadru, oraz 425 polach AF z wykrywaniem kontrastu. Ich połączenie pozwala dokładnie uchwycić wszystkie szybko poruszające się obiekty. O potencjale tego systemu świadczy bogactwo zaawansowanych funkcji: ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko człowieka (Real-time Eye AF) z możliwością wyboru lewego/prawego oka, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko zwierzęcia [xiv], ulepszone dzięki nowemu algorytmowi, ustawianie ostrości w czasie rzeczywistym na oko podczas filmowania [xv], śledzenie w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking) [xvi], wybieranie koloru ramki ostrości czy dotykowe wybieranie pola ostrości przy korzystaniu z wizjera. Ciągłe śledzenie ostrości możliwe jest nawet podczas zdjęć seryjnych z przysłoną ustawioną na więcej niż F16 [xvii]. Zwiększa to dokładność zdjęć wykonywanych przy dłuższych czasach migawki.

Udoskonalenia konstrukcyjne i użytkowe

  • Zmodernizowany procesor obrazu BIONZ X™ w pełni wykorzystuje dużą szybkość odczytu danych z przetwornika. Procesor ten współpracuje z układem o dużej skali integracji, zwiększającym szybkość i dokładność wyznaczania ustawień AF/AE, przetwarzania obrazu, wykrywania twarzy itp.
  • Ulepszona, odporna na pył i wilgoć konstrukcja [xviii] spełni potrzeby reporterów, którym przychodzi pracować w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Staranniej uszczelniono wszystkie połączenia między elementami korpusu, a także pokrywę komory akumulatora i gniazdo na nośniki danych.
  • Najnowszy algorytm przetwarzania obrazu osłabia zakłócenia przy średnich i dużych ustawieniach ISO, poprawiając rozdzielczość i jakość obrazu.
  • Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji obrazu pozwala wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,5 stopnia [xix].
  • Poprawiony kształt uchwytu zapewnia wygodniejsze i pewniejsze trzymanie. Na aparacie można zainstalować uchwyt do zdjęć w układzie pionowym Sony VG-C4EM.
  • Zwiększono średnicę przycisku AF-ON i wzmocniono reakcję na jego naciśnięcie. Przeprojektowano wielofunkcyjny joystick, dodano przycisk blokujący pokrętło kompensacji ekspozycji oraz zmieniono kształt i położenie tylnego pokrętła.
  • Przeprojektowany mechanizm migawki tłumi nawet najmniejsze drgania, które mogłyby spowodować zamazanie obrazu. Zweryfikowana w testach wytrzymałość migawki przekracza 500 000 cykli roboczych [xx].
  • Złącze USB Type-C™ obsługuje standard USB 3.2 I generacji i umożliwia szybkie przesyłanie danych.
  • Dwa gniazda na karty pamięci, współpracujące z kartami SD typu UHS-I i UHS-II, pozwalają zwiększyć ogólną pojemność oraz prędkości odczytu i zapisu.
  • Do stopki Multi Interface Shoe™ (MI) dodano cyfrowy interfejs audio. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie nowego mikrofonu kierunkowego ECM-B1M lub zestawu adaptera XLR XLR-K3M w celu uzyskania czystszego, wyraźniejszego dźwięku.


sony a9 m2 photo1sony a9 m2 photo2sony a9 m2 photo3


Dostępność

Aparat α9 II trafi do sprzedaży w Europie w październiku 2019 r. Pełne dane techniczne aparatu α9 II znajdują się pod adresem:
https://www.sony.pl/electronics/aparaty-z-wymiennymi-obiektywami/ilce-9m2

 

 

[i] Tryb zdjęć seryjnych „Hi”. Przy czasie otwarcia migawki nie dłuższym niż 1/125 s. W trybie AF-C maksymalna liczba klatek na sekundę zależy od trybu zdjęć i używanego obiektywu. Może być wymagana aktualizacja oprogramowania pewnych obiektywów. Informacji o zgodności obiektywów należy szukać na stronach pomocy technicznej firmy Sony.

[ii] W trybie migawki elektronicznej. Przy dłuższych czasach otwarcia migawki zmiany obrazu będą wolniejsze.

[iii] Przy czasie otwarcia migawki nie dłuższym niż 1/125 s. Liczba obliczeń AF zależy od używanego obiektywu.

[iv] Wymagana jest wersja 2.0 lub nowsza. Dalsze informacje o nowych funkcjach programu Remote Camera Tool można znaleźć na jego stronie internetowej pod adresem: https://support.d-imaging.sony.co.jp/app/remotecameratool/l/index.php

[v] Modele sprzedawane w pewnych krajach i regionach obsługują wyłącznie sieci bezprzewodowe IEEE 802.11b/g/n (2,4 GHz). W pewnych krajach i regionach mogą obowiązywać ograniczenia w wykorzystaniu pasma 5 GHz.

[vi] Wymagana jest wersja 1.1 lub nowsza. Wersja 1.1 zostanie wydana w październiku 2019 r. Dalsze informacje o nowych funkcjach dodatku Transfer & Tagging add-on można znaleźć na jego stronie internetowej pod adresem: https://sony.net/ttad/

[vii] Tylko w regionach, w których dostępne są usługi Google. Przekształcenie na tekst nie jest możliwe, gdy długość notatki dźwiękowej przekracza 50 sekund.

[viii] Metadane IPTC (IPTC Metadata) to standardy metadanych zamieszczanych w obrazach cyfrowych. Zostały one sformułowane przez organizację IPTC (International Press Telecommunications Council).

[ix] Rozdzielczość efektywna, w przybliżeniu.

[x] Bezgłośne fotografowanie jest możliwe po wybraniu ustawień „Typ migawki: Elektroniczna” oraz „Sygnały audio: Wyłączone”.

[xi] Tryb zdjęć seryjnych „Hi”, karta pamięci UHS-II. Na podstawie testów przeprowadzonych przez Sony.

[xii] Tryb zdjęć seryjnych „Hi”, format RAW z kompresją, karta pamięci UHS-II. Na podstawie testów przeprowadzonych przez Sony.

[xiii] Wykrywane jest tylko migotanie o częstotliwości 100 i 120 Hz. Szybkość zdjęć seryjnych może ulec zmniejszeniu. Fotografowanie z funkcją Anti-flicker nie jest możliwe w trybie migawki elektronicznej, trybie ekspozycji B i podczas nagrywania filmu.

[xiv] Tylko fotografie

[xv] Funkcja ta nie śledzi oczu zwierząt

[xvi] „Śledzenie” w menu

[xvii] Wartość przysłony powyżej F16 można wybrać, gdy parametr [Napęd przy. w tr. AF] jest ustawiony na [Priorytet ostrości]. Zmniejsza się szybkość zdjęć seryjnych. Funkcja ta jest zgodna z obiektywami SEL200600G, SEL35F18F, SEL400F28GM i SEL600F40GM.

[xviii] Nie gwarantuje się stuprocentowej odporności na pył i wilgoć.

[xix] Norma Camera & Imaging Products Association. Tylko pochylenie/odchylenie. Obiektyw Planar T* FE 50 mm F1,4 ZA. Z wyłączoną redukcją szumów przy długich czasach ekspozycji.

[xx] Wewnętrzne testy Sony, przy włączonym elektronicznym pierwszym przebiegu kurtyny migawki.

 

 

 

źródło: www.sony.pl

 

Tag: , sony, a9, a9 m2, a9II


Kategorie Bloga

Ostatni komentarz

Archiwum bloga

Porównaj
Kontynuuj Porównaj