Epson L1800 EcoTank na testach!

Epson L1800 EcoTank na testach!

 

Ostatnio do naszej redakcji trafiło nowe urządzenie A3 typu 3 w 1 czyli EPSON EcoTank L7180, które Epson reklamuje jako „wyjątkowo ekonomiczne rozwiązanie do drukowania zdjęć, dwustronnego drukowania dokumentów oraz innych zadań”. Postanowiliśmy to sprawdzić, ale najpierw, aby uzyskać punkt odniesienia postanowiliśmy sprawdzić model EcoTank L1800. Wiem, wiem - to nie to samo! Przecież L7180 to urządzenie wielofunkcyjne umożliwiające: drukowanie (A3, automatyczny duplex), kopiowanie oraz skanowanie (max. A4). Natomiast L1800 to sześciokolorowa drukarka do formatu A3+ przeznaczona dla użytkowników indywidualnych i niewielkich zakładów fotograficznych.

Ale pozwólcie mi wytłumaczyć... Otóż podeszliśmy do sprawy jak klient. Mamy do wydania ok. 3000 zł i chcemy kupić do małej firmy drukarkę A3 lub A3+, na której będzie można wydrukować umiarkowanej jakości zdjęcia oraz wydruki firmowe. Ma być tanio w eksploatacji i w miarę dobrze jakościowo. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że zdjęcia na wystawę i w super jakości trzeba będzie wydrukować w firmie profesjonalnie zajmującej się wydrukami (do czego z własnych doświadczeń gorąco zachęcamy), ale do bieżącej pracy i na „codzienne” wydruki powinno być ok.

Oba modele są w podobnej cenie, więc porównanie jest uprawnione. Dodatkowo jest jeszcze jeden element pomagający nam w tych testach - nasz stary, ale ciągle jary EPSON Stylus Photo 1400, który w naszej firmie pracuje od prawie 9 lat!!! Będziemy mogli więc porównać kilka sprzętów, które umożliwiają wydruki A3 lub A3+. 

Przejdźmy więc do drukarki EPSON EcoTank L1800. Najpierw garść danych technicznych:

 • Metoda drukowania: Głowica drukująca Micro Piezo™ firmy Epson
 • Konfiguracja dysz: 90 dysz czarnych, 90 dysz na kolor
 • Minimalna wielkość kropel: 1,5 pl, (z technologią kropli o zmiennej wielkości)
 • Technologia tuszów: Dye Ink
 • Rozdzielczość drukowania: 5.760 x 1.440 DPI
 • Szybkość druku wg normy ISO/IEC 24734: 2,6 Str./min. (mono), 2,6 Str./min. (kolor)
 • Maksymalna szybkość druku deklarowana przez producenta: do 15 str./min. (mono - papier zwykły), 15 Str./min. (kolor - papier zwykły), zdjęcie 10 x 15 cm - 45 s. (papier błyszczący - Epson Premium Glossy Photo)
 • Tusze: 6 szt. (Czarny, Cyjan, Jasny cyjan, Żółty, Magenta, Jasna magenta)
 • Maksymalny format papieru: A3+ (329 x 483 mm)
 • Gabaryty drukarki: szer. 705‎ x gł. 322 x wys. 215 mm , waga 12,5 kg
 • Gwarancja: 12 miesięcy lub 30.000 str. (klient zanosi do serwisu)

Jak już wspomnieliśmy w modelu L1800 EPSON zastosował technologię Micro Piezo a także system stałego zasilania w atrament z 6 zbiorników (w tym tusze rozbarwione tj.: purpurowy i niebieski), które zasila się poprzez wlewanie tuszu ze buteleczek. Zabieg nie wymaga żadnych wybitnych umiejętności, natomiast koszty takiego rozwiązania są baaaardzo atrakcyjne. Buteleczka z tuszem (poj. 70 ml) kosztuje ok. 40 - 44 zł. Dla porównania podam tylko, że kartridż do naszego Stylusa 1400 (poj. 11 ml) kosztuje ok. 85 zł. Różnica jest znacząca, prawda? Tak, tak wiem - to nie ta sam technologia, nie ten sam czas, ale jednak!

A co z użytkowaniem i jakością wydruków?

L1800 ma kilka słabych stron i od nich zaczniemy. Nie dla każdego muszą one mieć znaczenie, ale dla uchciwości trzeba o nich powiedzieć.

1. Po pierwsze - nie ma automatycznego druku dwustronnego, co dla firmy, w której czas pracownika kosztuje może być dużym problemem.

2. Po drugie - drukarka jest dość hałaśliwa. Wprawdzie w firmie nie ma to aż tak dużego znaczenia, ale w domu lub „na stanowisku z uchem przy drukarce” może być uciążliwe.

3. Po trzecie - jest stosunkowo wolna, co przy wysokich kosztach pracy może mieć znaczenie.

4. Po czwarte - nie ma tuszu „czerń fotograficzna”. Jakie to ma znaczenie? Okazuje się, że bardzo duże, ale o tym za chwilę.

5. Po piąte - trochę archaiczny interfejs (brak WLAN, druku z chmury, bezpośrednio z kart SD). Dla niektórych nie będzie to miało żadnego znaczenia, ale warto o tym wspomnieć...

Przejdźmy do jakości wydruku a ta jest więcej niż zadowalająca. Na papierze EPSON PREMIUM GLOSSY wydruki są szczegółowe i dokładne. Kolorystyka jest minimalnie chłodniejsza od wydruków z np. Stylusa 1400, ale bardzo poprawna. Gdyby nie fakt, iż zdjęcia porównywaliśmy bezpośrednio obok siebie i to dokładnie analizując szczegóły w zasadzie trudno byłoby „chłodniejszą” składową „wyłapać”. Jedyny zarzut jaki można stawiać to czerń. I tutaj wracamy do tuszu „fotograficzna czerń”. Ja osobiście bardzo lubię „dopalone” zdjęcia. Tak w fotografii kolorowej jak i czarnobiałej. Natomiast drukarka L1800 owszem drukuje poprawnie różne "odcienie" czarnego, ale czerni jakby brakowało głębi. Z drugiej strony, na rzadko którym zdjęciu widzimy czystą czerń, bo w naturze występują tylko jej odcienie... Problem ujawnił się dopiero przy bezpośrednim porównaniu wydruków zawierających "czyste kolory". Dopiero tam dostrzegliśmy różnicę. Dodatkowo na zdjęciach czarno-białych widać też niewielkie problemy w prawidłowym i całkowicie płynnym odwzorowaniu gwałtownych przejść tonalnych (np. rozmyte krawędzie okna w tle). Tragedii nie ma, ale warto o tym wspomnieć. Oczywiście sytuacja dotyczy tylko zdjęć i to na wysokiej klasie papierach błyszczących. W pozostałych zastosowaniach np. biurowych oraz na zdjęciach drukowanych na papierach matowych w zasadzie problem nie występuje - wydruki są odpowiednio nasycone, wyostrzone i sprawiają bardzo dobre wrażenie. Zdjęcia (poza problemami opisanymi powyżej) również wyglądają więcej niż przyzwoicie. I co ważne - maksymalny format wydruku A3+ (329 x 483 mm) jest o prawie 6,5 cm dłuższy i o ponad 3 cm szerszy od zwykłego A3. Dla niektórych to może mieć fundamentalne znaczenie! Co warto jeszcze wspomnieć - EPSON L1800 umożliwia wydrukowanie takiego A3+ bez obramowania.

Koszty użytkowania tej drukarki są bardzo korzystne i ten argument może przeważyć u wielu potencjalnych klientów. System stałego zasilania atramentem jest naprawdę ekonomiczny i stanowi naprawdę wielką zaletę tego urządzenia. Drukarka użytkowana z oryginalnymi tuszami zapewni udany kompromis pomiędzy jakością, kosztami zakupu oraz kosztami eksploatacji. Jak twierdzi producent - zatankowana „do pełna” drukarka L1800 umożliwia wydrukowanie do 1500 zdjęć oraz do 4700 kolorowych stron tekstu bez konieczności uzupełniania atramentu. Wiadomo, że podane wartości mogą się różnić w zależności od rodzaju, nasycenia, kolorystyki drukowanych obrazów, rodzaju używanego papieru, częstotliwości drukowania oraz czyszczenia głowic) a także warunków pracy. Niestety nie mieliśmy okazji sprawdzić ww. ilości w praktyce, choć przyznam szczerze baaaaardzo próbowaliśmy. Drukowaliśmy, drukowaliśmy, drukowaliśmy a potem zabrali nam zabawki..... :( :( :( A szkoda!

Już niedługo zaprezentujemy recenzję nowszego urządzenia A3, czyli EPSON EcoTank L7180. Zapraszamy!

 

test: Rafał Schmidt

Tag: epson, l1800


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj