HELIOS 44M-4 58 mm f/2

Bardzo popularny kiedyś manualny obiektyw stałoogniskowy, pamiętający jeszcze czasy Związku Radzieckiego oraz gwint M42 rosyjskiego producenta Zenit.

Wiecej szczegółów

HELIOS 58/2

 
nasza recenzja

Budowa

Obiektyw został wykonany w całości z metalu stąd jego dość znaczna waga oraz jak pokazuje historia duża trwałość. Przesłona składa się z 6 listków a soczewki pokryto dość dobrymi jak na ówczesne czasy powłokami antyodblaskowymi.

Jasność obiektywu

Przesłona została przystosowana do pracy w przedziale od F:2 do F:16. Należy jednak powiedzieć, że wartośc 2 raczej nie nadaje się do robienia zdjęć, gdyż rozdzielczość nawet w centrum kadru jest dramatyczna. Natomiast przymknięcie przesłony nawet do wartości 2.8 skutkuje znaczną poprawą jakości pliku a dalsze zmniejszanie otworu względnego jeszcze bardziej raduje serce właściciela.

Rozdzielczość

Rozdzielczość obrazu w centrum kadru (co możecie stwierdzić na naszych samplach) od przesłony F:2.8 znacznie się poprawia i w rejonie F:5,6 - F:8 jest już naprawdę niezła. Przesłony F:2 należy unikać jak ognia, gdyz jakość obrazu jest naprawdę dramatyczna.

Rodzielczośc w narożnikach jest bardzo słaba i nawet w okolicach F:8 trudno ją uznać za przyzwoitą.

Aberracja chromatyczna

Co ciekawe ta wada optyczna jest dość dobrze kontrolowana, moża za wyjątkiem największego otworu wzglednego, ale tam akurat cokolwiek trudno zobaczyć, więc nie aberracja będzie największym problemem. Nawet w narożnikach czerwone i zielone obwódki nie stanowią jakiś większych problemów.

Bokeh

Jest to powód dla którego warto ten obiektyw ciągle mieć w swojej torbie. Ogniskowa 58mm plus duża jasność (używana dość ostrożnie, szczególnie na przesłonie 2) powodują, że efekt rozmycia tła wygląda naprawdę nieźle. Paradoksalnie wady obiektywu stwierdzone w rogach obrazu tylko potęgują ten efekt tworząc naprawdę ciekawy nastój "retro".

Czy warto go mieć?

Myślę, że każdy sam odpowie na to pytanie, ale ci, którzy mają ten obiektyw gdzieś w szafie powinni go odkurzyć i trochę się nim pobawić. Jeżeli kupować to egzemplarze z pewnego źródła i zadbane (o takie coraz trudniej). Dość dobrze używa się tego obiektywu z tymi systemami, które mają stabilizację w body aparatu oraz sytem "Focus Peaking", który wspomaga manualne ustawianie ostrości (np. Sony). Oczywiście przy robieniu zdjęć należy brać pod uwagę pewne ograniczenia tego szkła, ale właśnie po to są nasze testy....

 
dane do porównań
OGNISKOWA STANDARDOWA (centrum), F: 2.0

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (narożnik), F: 2.0

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (centrum), F: 2.8

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (narożnik), F: 2.8

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (centrum), F: 4.0

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (narożnik), F: 4.0

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (centrum), F: 5.6

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (narożnik), F: 5.6

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (centrum), F: 8.0

1

OGNISKOWA STANDARDOWA (narożnik), F: 8.0

1

ABERRACJA CHROMATYCZNA (narożnik), F: min

1

ABERRACJA CHROMATYCZNA (centrum), F: min

1

ABERRACJA CHROMATYCZNA (narożnik), F: 8,0

1

ABERRACJA CHROMATYCZNA (centrum), F: 8,0

1

 
Komentarze

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.

Napisz swoją recenzję

HELIOS 44M-4 58 mm f/2
HELIOS 44M-4 58 mm f/2

Bardzo popularny kiedyś manualny obiektyw stałoogniskowy, pamiętający jeszcze czasy Związku Radzieckiego oraz gwint M42 rosyjskiego producenta Zenit.

Napisz swoją recenzję

11 inne produkty w tej samej kategorii


Porównaj
Kontynuuj Porównaj