Sony a6700 zaprezentowany!

Sony a6700 zaprezentowany!

 

 

W ciszy wakacyjnego lenistwa firma Sony przygotowała ciekawą premierę, o której plotkowano od jakiegoś czasu. Na rynek wchodzi najbardziej zaawansowany korpus Sony w segmencie APS-C czyli α6700. Producent zamierza zachować niewielkie wymiary i lekkość korpusów z serii α6000. Pobudka! Do lektury!

 

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA


Kompaktowy korpus APS-C po raz pierwszy łączy w sobie dokładne rozpoznawanie obiektów przez sztuczną inteligencję i najnowsze rozwiązania dla fotografów i twórców filmów

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie nowego korpusu APS-C α6700. Model ten będzie najbardziej zaawansowanym aparatem bezlusterkowym APS-C w ofercie Sony, z najnowocześniejszymi funkcjami do fotografowania i filmowania pochodzącymi z pełnoklatkowych aparatów Alpha™ i kamer Cinema Line. Mimo to zachowa małe wymiary i lekkość korpusów z serii α6000.

Korpus α6700 jest wyposażony w wykonaną w technologii BSI matrycę CMOS Exmor R® APS-C o efektywnej rozdzielczości 26,0 megapikseli oraz szybki i wydajny procesor Sony BIONZ XR®. Łączy wyjątkowe możliwości rejestracji obrazu z kompaktową, lekką konstrukcją.

Aparat pozwala nagrywać filmy o wysokiej rozdzielczości 4K z szybkością do 120 kl./s [1]. Dzięki szerokiemu, przekraczającemu 14 stopni zakresowi dynamiki tonalnej [2] dobrze utrwala szczegóły nawet w słabym oświetleniu i warunkach bardzo dużego kontrastu. Użytkownik może również wybrać profil obrazu S-Cinetone™, by bez żadnych korekt uzyskać finezyjny wygląd obrazu filmowego i pięknie odwzorowane odcienie karnacji — jak z profesjonalnych kamer Sony Cinema Line.

Z myślą o producentach wideo i vlogerach firma Sony wprowadzi także mikrofon typu shotgun ECM-M1, z ośmioma trybami przechwytywania dźwięku o wysokiej jakości, w tym stereo.

— Wprowadzając korpus α6700, po raz kolejny otwieramy nowe możliwości przed wszystkimi twórcami, bez względu na poziom zaawansowania i styl pracy — mówi Yann Salmon Legagneur, dyrektor ds. marketingu produktu w dziale Digital Imaging Sony Europe. — Oddajemy w ich ręce najnowocześniejsze narzędzia, które pomagają w ciągłym rozwijaniu talentów twórczych. Nasza wizja nie stoi w miejscu: Sony nadal będzie powiększać linię produktów APS-C, aby ułatwiać działalność twórczą szerokiemu gronu użytkowników.

Dokładne rozpoznawanie obiektów z użyciem sztucznej inteligencji

Najnowszy, wykonany w technologii BSI przetwornik obrazu CMOS Exmor R APS‑C ma efektywną rozdzielczość około 26,0 megapikseli, a w połączeniu z zaawansowanym procesorem BIONZ XR zapewnia nadzwyczajne parametry obrazu. Standardowy zakres czułości ISO przy fotografowaniu i filmowaniu wynosi od 100 do 32 000, dzięki czemu rejestrowany obraz odznacza się niskim poziomem szumu. Lepsza reprodukcja barw gwarantuje naturalną kolorystykę sfilmowanych osób, roślin i innych obiektów. Funkcja „Twórczy wygląd” pozwala natomiast tworzyć obrazy o oryginalnej ekspresji wizualnej.

Aby zapewnić dokładne działanie systemu AF rozpoznającego obiekty w czasie rzeczywistym, w nowym korpusie wykorzystano procesor SI z modelu α7R V. W porównaniu z poprzednimi aparatami z serii α6000, które rozpoznawały jedynie ludzi i zwierzęta, zakres identyfikowanych obiektów powiększył się o ptaki, owady, samochody, pociągi i samoloty. Połączenie nowego korpusu z ogłoszonym w tym samym dniu obiektywem FE 70–200 mm F4 Macro G OSS II [3] pozwoli ustawiać ogniskowe z zakresu od 105 do 300 milimetrów (w przeliczeniu na format pełnoklatkowy) i w pełni wykorzystywać możliwości telezoomu do rejestracji obrazów o wysokiej jakości. Obsługiwany jest również cały szereg innych obiektywów z mocowaniem typu E.

Znakomite parametry obrazu filmowego i zapis w formacie 4K120pi

Przetwarzanie danych będących odpowiednikiem obrazu 6K sprawia, że aparat α6700 nagrywa filmy 4K o lepszej jakości, z szybkością do 120 kl./s. Krzywa S‑Log3 rozszerza zakres rozpiętości tonalnej do ponad 14 stopniii, dając niespotykane możliwości gradacji w postprodukcji. Z kolei profil S-Cinetone, opracowany początkowo do kamer Cinema Line, wspaniale odwzorowuje odcienie karnacji i najjaśniejsze fragmenty obrazu. Dostępna jest również funkcja automatycznego kadrowania [4], która płynnie śledzi obiekty z użyciem sztucznej inteligencji, eliminując potrzebę ręcznego przemieszczania aparatu. Na korpusie znajduje się stopka Multi Interface (MI) zgodna z cyfrowym łączem audio, do której można podłączyć na przykład nowy mikrofon typu shotgun ECM-M1. Bezpośrednia, cyfrowa transmisja sygnału audio o wysokiej jakości zapobiega wówczas pogorszeniu jakości dźwięku.

Poręczność, funkcjonalność i rozbudowany zestaw łączy w kompaktowym, lekkim urządzeniu

Dzięki kompaktowej konstrukcji (o wymiarach około 12 × 7 × 8 cm i wadze około 493 g) [5] korpus α6700 jest bardzo poręczny i łatwy w noszeniu. Wygodny w użyciu, dotykowy ekran LCD z regulacją kąta nachylenia umożliwia obsługę za pośrednictwem nowoczesnego menu dotykowego. Na obudowie znajduje się także przednie pokrętło o dostosowywanej funkcji oraz pokrętło wyboru trybu pracy: fotografowania, filmowania lub S&Q. Wbudowany w korpus 5-osiowy system stabilizacji matrycy pozwala fotografom wydłużyć czas otwarcia migawki o 5,0 stopni [6],  a tryb Aktywny [7] gwarantuje stabilny obraz filmowy.

Nowy korpus współpracuje z aplikacją Creators’ App [8], umożliwiającą bezproblemowe przesyłanie filmów i fotografii do serwisu w chmurze. W lipcu 2023 r. planowane jest wydanie nowej wersji pakietu Camera Remote SDK z narzędziami do zdalnej obsługi i zmieniania ustawień.

Troska o środowisko i ułatwienia dostępu

W ciągu ostatnich 10 lat firma Sony wykorzystała w aparatach cyfrowych i cyfrowych kamerach wideo około 379 ton [9] plastiku z recyklingu, zastępując nim tworzywa sztuczne z surowców pierwotnych. Tworzywa z recyklingu, w tym SORPLAS™ [10], są szeroko stosowane także w obudowie nowego korpusu. Zmniejsza to wpływ na środowisko bez pogorszenia funkcjonalności. Wprowadzono także funkcję czytnika ekranu [11], która pomaga w obsłudze, odczytując na głos zawartość menu i ekranów odtwarzania filmów. Dzięki niej aparat jest łatwiejszy w użyciu dla jeszcze większego grona twórców.

Mikrofon typu shotgun ECM-M1

ECM-M1 to pierwszy na świecie mikrofon typu shotgun z ośmioma trybami zapisu dźwięku wybieranymi pokrętłem [12]. 4 kapsuły mikrofonowe, specjalna technologia kształtowania wiązki i zaawansowane przetwarzanie cyfrowe umożliwiają pracę w różnych trybach, w tym stereofonicznym. W trybie ultrakierunkowym mikrofon zbiera dźwięk z przodu (z wycinka o rozwarciu około 30°), a skutecznie tłumi inne dźwięki, dynamicznie dostosowując się do warunków w otoczeniu. Tryb ten idealnie sprawdza się podczas nagrywania wywiadów lub ujęć autoportretowych, gdy główny obiekt stale znajduje się przed mikrofonem.

Do zmieniania trybów przechwytywania dźwięku służy nowe pokrętło trybu z blokadą położenia. Mikrofon ECM-M1 ma również funkcje osłabiające zakłócenia: filtr redukcji zakłóceń do osłabiania hałasu w tle i filtr dolnozaporowy, który tłumi odgłosy wibracji i hałas o niskiej częstotliwości. Działanie tych filtrów opiera się na cyfrowym przetwarzaniu sygnału. Podnoszą one jakość dźwięku podczas nagrywania i ograniczają konieczność skomplikowanego przetwarzania na dalszych etapach. W parze ze zgodnymi aparatami mikrofon obsługuje także nagrywanie 4‑kanałowe. W takim przypadku kanały 3 i 4 służą do zapisu rezerwowego dźwięku w trybie wielokierunkowym, a w kanałach 1 i 2 nagrywany jest dźwięk o wybranej przez użytkownika charakterystyce kierunkowej. Kompaktowy, lekki mikrofon ECM‑M1 zwiększa swobodę ruchów i pomaga nagrać dźwięk o wysokiej jakości w różnych sytuacjach. Gdy zostanie podłączony do stopki akcesoriów Multi Interface zgodnego aparatu, zasilanie i przesyłanie sygnału audio odbywa się bezpośrednio, bez dodatkowych przewodów i akumulatorów. Jeśli stopka Multi Interface aparatu jest ponadto wyposażona w cyfrowe łącze audio, sygnał audio ma postać cyfrową, dzięki czemu nie istnieje ryzyko pogorszenia jakości dźwięku. Na mikrofonie znajduje się też przełącznik zapewniający zgodność z wieloma aparatami i kamerami z łączem analogowym.

Dostępność

Nowy korpus α6700 i nowy mikrofon ECM-M1 trafią do sprzedaży w sierpniu 2023 r. Będzie je można nabyć w sieci autoryzowanych dealerów Sony w Europie.

Artykuły, filmy i nowe materiały z najnowszych aparatów, kamer i innych produktów Sony można też znaleźć tutaj. Ten europejski portal fotograficzny Sony ma 22 wersje językowe i zawiera informacje o produktach i konkursach oraz aktualne listy krajowych wydarzeń związanych z produktami Sony.

Filmową prezentację nowego korpusu α6700 i mikrofonu ECM-M1 można obejrzeć tutaj.

Dalsze informacje o korpusie α6700 i mikrofonie ECM-M1 można znaleźć tutaj oraz tutaj.

 

 

 

[1] QFHD (3840 × 2160). Kąt widzenia zmniejsza się o około 38%.

[2] Filmowanie z użyciem krzywej S-Log3. Wewnętrzny pomiar Sony.

[3] Szczegółowe informacje na temat obiektywu FE 70–200 mm F4 Macro G OSS Ⅱ są zamieszczone w informacji prasowej z 12 lipca 2023 r.

[4] Tylko w trybie filmu. Kąt widzenia zmniejsza się ze względu na przycinanie obrazu o rozdzielczości 4K.

[5] Waga z akumulatorem i kartą pamięci.

[6] Norma Camera & Imaging Products Association, tylko pochylenie/odchylenie, z obiektywem FE 50 mm F1.2 GM i wyłączoną redukcją szumów przy długiej ekspozycji.

[7] W trybie aktywnym następuje nieznaczne zmniejszenie kąta widzenia.

[8] Dostępność usług i aplikacji w poszczególnych regionach można sprawdzić pod adresem: Creators’ App: https://www.sony.net/cca, Creators’ Cloud: https://www.sony.net/cc/ Aplikacja jest dostępna w serwisach Google Play i App Store. Usługi sieciowe, treści, system operacyjny i oprogramowanie mogą podlegać regulaminom i zostać zmienione, wstrzymane lub wycofane w dowolnym momencie. Mogą być wymagane opłaty, rejestracja i podanie danych karty kredytowej.

[9] Na podstawie badań przeprowadzonych przez Sony. Tworzywa z recyklingu wykorzystane w obudowie produktu i akcesoriach w okresie od kwietnia 2012 r. do marca 2022 r.

[10] Użycie tworzywa SORPLAS™ do produkcji części zależy od okresu produkcji.

[11] Obsługiwane języki zależą od regionu sprzedaży.

[12] Stan z chwili publikacji informacji prasowej w lipcu 2023 r. Badanie przeprowadzone przez Sony. Jako mikrofon do aparatu/kamery.

 

 

 

źródło: www.sony.pl

 

Tag: sony, a6700


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj