Sigma 15mm F1.4 DG DN

Sigma 15mm F1.4 DG DN

 

Muszę przyznać, że lubię takie premiery... Bo ile można czytać o nowych 35-tkach, 50-tkach itp, itd... A obiektyw typu „rybie oko” charakteryzujący się ultraszerokim kątem i charakterystycznym zniekształceniem obrazu w dodatku ze światłem f/1.4 prosto z linii ART to niezła ciekawostka, prawda? Poniżej macie materiał prosto od K-Consult sp. z o.o, wyłącznego autoryzowanego dystrybutora marki SIGMA w Polsce.

 

INFORMACJA PRASOWA DYSTRYBUTORA

Sigma 15/1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE | Art – pierwszy na świecie obiektyw F1.4 typu fisheye, dedykowany do pełnoklatkowych aparatów bezusterkowych*.

 

Niespotykana zdolność rozdzielcza, która obala konwencjonalne poglądy na temat obiektywów typu „rybie oko”

Opracowując obiektyw typu „rybie oko” charakteryzujący się ultraszerokokątnym i charakterystycznym zniekształceniem obrazu, SIGMA osiągnęła zupełnie nowy poziom potencjału artystycznego, łącząc pierwszą na świecie przysłonę F1.4 z wyjątkową jakością obrazu zarówno w centrum kadru jak i na jego brzegu. Obiektyw świetnie radzi sobie m.in. w astrofotografii, która wymaga szczególnie wysokiej jakości obrazu, nawet przy szeroko otwartej przysłonie. W odróżnieniu od konwencjonalnych „rybich oczu”, SIGMA 15mm F1.4 DG DN DIAGONAL FISHEYE | Art jest wyjątkowo ostra w całym kącie widzenia 180°, oferując przy tym przysłonę F1.4, dzięki czemu idealnie nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań, w tym astrofotografii, krajobrazów i architektury. Wyrazista moc tego całkowicie nowego pełnoklatkowego obiektywu do aparatów bezlusterkowych otwiera bogactwo twórczych możliwości w fotografii szerokokątnej.

Uzupełnienie linii Art, wykonane z myślą o astrofotografii

Potężny efekt zniekształcenia, charakterystyczny dla obiektywów typu rybie oko, pozwala użytkownikom cieszyć się takimi efektami, jak wyjątkowa perspektywa i uchwycenie obiektu z kątem widzenia 180°.

Na konstrukcję optyczną obiektywu składa się z 21 elementów w 15 grupach, w tym 4 soczewki FLD, 3 soczewki z niskodyspersyjnego szkła SLD oraz 2 soczewki asferyczne. Korygując odblaski komy i inne aberracje, obiektyw może precyzyjnie odwzorowywać jasne punkty świetlne w całym kadrze, nawet przy pełnym otwarciu przysłony, co czyni go idealnym do astrofotografii, którą wspierają również liczne dodatkowe funkcjonalności:

Przełącznik MFL (ręczna blokada ostrości) - przełącznik do blokowania ostrości w żądanej pozycji. Zapobiega przesunięciom ostrości spowodowanym niezamierzonym użyciem pierścienia ostrości. Jest to przydatne w przypadku fotografowania z długim czasem naświetlania.

Uchwyt na ogrzewacze obiektywu - specjalnie zaprojektowany przód obiektywu zapobiega wysunięciu się ogrzewacza obiektywu** i spowodowaniu winietowania na obrzeżach ekranu.

Tylny uchwyt filtra - tylny uchwyt filtra jest standardowym wyposażeniem obiektywu, umożliwiającym montaż tylnych filtrów arkuszowych. Dostępny jest również mechanizm blokujący, który zapobiega wypadnięciu filtra.

Specjalnie zaprojektowany przedni dekielek z mechanizmem blokującym i otworami na filtry - stabilny i łatwy w montażu przedni dekiel chroniący przednią soczewkę. W deklu zastosowano nowo opracowane kieszenie do przechowywania filtrów arkuszowych. Zaprojektowany wyłącznie pod obiektyw SIGMA 15mm F1.4 DG DN | Art, skutecznie chroni przednią soczewkę oraz filtry arkuszowe przed zadrapaniami i brudem. Dzięki kieszonkom na filtry, zawsze będą gotowe do pracy i nie zapomnisz ich zabrać na sesję.

Cechy charakterystyczne dla linii Art

Oprócz funkcjonalności zarezerwowanych specjalnie do fotografowania gwiezdnych pejzaży, obiektyw jest wyposażony w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne fotografowanie, jak np. przycisk AFL, do którego można przypisać dowolną funkcję. Jak każdy obiektyw DG DN | Art, tak i 15mm F1.4 DIAGONAL FISHEYE posiada pierścień przysłony z opcją blokady, który może być używany zarówno w trybie „clic” jak i płynnym.

Korpus jest uszczelniony na wypadek kurzu czy zachlapania, a przednia soczewka obiektywu jest pokryta powłoką hydrofobową i oleofobową, dzięki czemu z obiektywu można korzystać także w trudnych warunkach***.

Za automatyczne ustawianie ostrości odpowiada liniowy silnik HLA, dzięki czemu ostrość jest ustawiana szybko, cicho i niezwykle precyzyjnie.

Specyfikacja techniczna :

  • Konstrukcja obiektywu: 15 grup, 21 elementów (4 elementy FLD, 3 elementy SLD, 2 elementy asferyczne)
  • Kąt widzenia: 180°
  • Liczba listków przysłony: 11 (przesłona zaokrąglona)
  • Minimalna przysłona: F16
  • Minimalna odległość ogniskowania: 38.5cm
  • Maksymalny współczynnik powiększenia: 1:16
  • Wymiary (średnica × długość): 104mm × 157.9mm
  • Waga: 1360g
  • Kraj produkcji: Japonia
  • Dostępne mocowania: L-Mount, Sony E

 

Planowane rozpoczęcie sprzedaży: 14 marca 2024.  Sugerowana cena detaliczna: 9 990zł.

 

 

* Jako wymienny obiektyw do aparatów pełnoklatkowych do użytku konsumenckiego (stan na luty 2024 r. według SIGMA)

** Opcjonalne ogrzewacze w kształcie paska, montowane w przedniej części obiektywu, zapobiegające skraplaniu się pary wodnej wewnątrz obiektywu, podczas pracy w ujemnych temperaturach. Sprzedawane osobno

*** Obiektyw nie jest wodoszczelny, przy dużym natężeniu działania wody, lub kurzu może dojść do przeniknięcia zanieczyszczeń

 

 

 

źródło: www.sigma-foto.pl

Tag: sigma


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj