Nagrody World Press Photo 2015 rozdane!

Nagrody World Press Photo 2015 rozdane!

Nie mogę sie oprzeć wrażeniu, że współczesna fotografia idzie w kierunku integracji oraz mieszania się z innymi dziedzinami sztuki. Przeplatanie się stylów, oddawanie do prac coraz więcej opisów, wideoblogów itp. powoduje, że fotografia sama w sobie ma coraz mniej do powiedzenia.

Tak też jest w tym roku z wynikami konkursu World Press Photo 2015. Można powiedzieć, że większość prac samych w sobie nie porywała. Nie było prac (poza kilkoma wyjątkami), które od razu po spojrzeniu na nie mogłem natychmiast ocenić okrzykiem „Wow”. Dopiero lektura opisu, szerszy kontekst pokazywał nam, że oglądana właśnie praca warta jest naszej uwagi... Takie mieszane uczucia mam również wobec zwycięskiej pracy.

Zdjęcie bez opisu nie rzuca na kolana i gdybym je zobaczył w Internecie nawet nie zwróciłbym na nie uwagi. Dwójka nagich mężczyzn to nie jest jakiś specjalny rarytas, kompozycja ani klimat również nie porywają. A że zdjęcie jest z Rosji, gdzie osoby o odmiennej orientacji seksualnej prześladuje się... No cóż - zdjęcie na pewno zwraca uwagę na bardzo ważny problem społeczny, ale mnie specjalnie nie porwało...

 

Moja uwagę natomiast przykuło kilka innych prac i pozwolę sobie na taką subiektywną prezentację...

1 miejsce za fotografię w kategorii „General News” - Sergei Ilnitsky. Fotografia przedstawiająca zniszczony stół kuchenny w domu znajdującym się w centrum Doniecka czyli codzienny los zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w samym środku konfliktu na wschodniej Ukrainie.

 

1 miejsce za reportaż w kategorii „General News”, Pete Muller. Poruszające i wstrząsające zdjęcia relacjonujące wybuch epidemii śmiertelnego wirusa Ebola w Sierra Leone (Afryka Zachodnia).

 

1 miejsce za reportaż w kategorii „Współczesne problemy”, Tomas van Houtryve. Ciekawy i bardzo plastyczny materiał ukazujący świat z perspektywy drona, który swoim bezdusznym okiem wyławia ciekawe sytuacje i widoki...

 

1 miejsce za fotografię w kategorii „Natura” - Yongzhi Chu. Fotografia przedstawiająca skuloną małpkę w trakcie tresury cyrkowej (Suzhou Chiny).

 

1 miejsce za fotografię w kategorii „Aktualności” - Bulent Kilic. Fotografia przedstawia młodą dziewczynę podczas tłumienia zamieszek po pogrzebie 15-letniego chłopca, który zmarł na skutek obrażeń poniesionych podczas antyrządowych protestów.

 

1 miejsce za reportaż w kategorii „Aktualności” - Tomas van Houtryve. Wstrząsający cykl zdjęć z miejsca upadku (Ukraina) zestrzelonego samolotu Boeing 777 linii Malaysia Airlines lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur, w którym zginęło 298 osób. Zdjęcia pokazują m.in. dogaszanie wraku, ludzkie szczątki rozrzucone po polach lub (jak na zdjęciu powyżej) szczątki, które wpadły przez dach do budynku.

 

Jeżeli chcecie zobaczyć więcej zdjęć i poczytać o konkursie World Press Photo 2015 zapraszam na stronę internetową organizatora (tutaj). Naprawdę warto!

 

źródło oraz wszelkie prawa autorskie: www.worldpressphoto.org

2015-02-16 Archiwalne 5

5 Komentarze do artykułów

 • Fatboy

  Fatboy 2015-02-17

  Żenada bierze jak sie patrzy na zwycięskie zdjęcie... Lobby działa
 • Diana

  Diana 2015-02-16

  Mnie najbardziej poruszył ten reportaż ze strefy Gazy
 • Grigorij

  Grigorij 2015-02-16

  Kadry dotyczące zastrzelenia samolotu pokazują prawdę o działaniach na wschodzie Ukrainy
 • Być może

  Być może 2015-02-16

  Być może ten świat byłby lepszy gdyby ludzie żyli jak ludzie..... Ale nie byłoby również takich zdjęć
 • Gracja

  Gracja 2015-02-16

  Niektóre są mocne...

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj