Nowy maluch w stajni Sony

Nowy maluch w stajni Sony

Kiedy w 2012 roku w moje ręce trafił pierwszy model RX100 pomyślałem - fajny, to krok w dobrym kierunku. Już wtedy mówiłem, że jedyną drogą dla kompaktów jest zachowanie gabarytów i jednoczesne stałe zwiększanie możliwości wpływu na zdjęcie (RAW-y, tryby manualne itp), odróżnianie się od komórek (dobre obiektywy, gniazda zewnętrznej lampy błyskowej) oraz co najważniejsze - zwiększanie wielkości matrycy! Pierwsza wersja to był krok w dobrym kierunku, ale dlaczego miałbym zapłacić taką kasę za aparacik, którego jedyną istotną dla mnie innowacją była matryca powiększona do wielkości 1 cala??? Pomyślałem - dodajcie ruchomy ekran, wizjer oraz gniazdo zewnętrznej lampy a zacznę się interesować...

aparat kompaktowy sony RX100 mark IV

I w drugiej wersji spełniły się prawie wszystkie moje marzenia za wyjątkiem wizjera. W trzeciej odsłonie zabrano gniazdo a zamiast niego wskoczył wizjer i pojawił się wreszcie dobry obiektyw. A co w czwartej???

Przede wszystkim poprawiono przetwornik obrazu, który otrzymał pamięć DRAM. Jest to krok w dobrym kierunku, gdyż zastosowanie trybu video 4K wymaga usunięcia wąskich gardeł przesyłu i obróbki materiału „w locie”. Nowa matryca cechuje się również większą powierzchnią aktywną fotodetektora oraz zaawansowanym systemem przetwarzania sygnału. Dzięki powyższym innowacjom sczytywanie danych przyspieszyło w porównaniu z poprzednimi modelami ponad pięciokrotnie. Pozwala to aktualnie na nagrywanie materiału filmowego w maksymalnie 40-krotnie zwolnionym tempie — czyli rejestrację do 1000 kl./s. (odtwarzanie dwusekundowego materiału zarejestrowanego w formacie 25p przy 1000 kl./s zajmie około 80 sekund). Oczywiście nie można przy tym nagrywać dźwięku i wymagana jest szybka karta pamięci SDXC klasy 10 lub wyższej, ale to chyba oczywiste... Co pocieszające - całe szczęście nie zwiększono rozdzielczości przetwornika!

Poprawienie możliwości matrycy pozwoliło także zwiększyć wydajność zdjęć seryjnych. Czwarta odsłona RX100 może wykonywać do 16 kl./s.!!!

aparat kompaktowy sony RX100 mark IV

Filmowanie

Tryb wideo zapowiada się imponująco. 4K (QFHD 3840x2160) w takim małym aparaciku robi wrażenie! Przed nagrywaniem obrazu użytkownik może wybrać żądane tempo rejestracji (1000, 500 lub 250 kl./s) oraz format zapisu 50p bądź 25p. Przycisk nagrywania może działać w dwóch trybach: zwyczajnie rozpoczynać zapis lub umożliwiać zapis filmu zarejestrowanego do momentu naciśnięcia przycisku. W tym drugim trybie nagrywanie może się rozpoczynać na 2–4 sekundy przed naciśnięciem! Urządzenie wykorzystuje do odczytu wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy, dzięki czemu wszystkie, najdrobniejsze nawet szczegóły obrazu są rejestrowane wg zapowiedzi producenta przy minimalnym poziomie mory i bez postrzępienia krawędzi. Wystarczy jeszcze dodać, że aparat obsługuje kodek XAVC S, który jest w stanie zapisywać video (przy zastosowaniu odpowiednich kart) w rozdzielczości 4K przy przepływności 100 Mb/s, a obraz Full HD przy 50 Mb/s. i już wiemy z czym mamy do czynienia... Szkoda tylko, że ujęcia 4K możemy nagrywać przez maksymalnie ok. 5 minut.

Co ciekawe w trakcie nagrywania istnieje możliwość wykonywania 16,8-megapikselowych fotografii bez przerywania zapisu.

Obiektyw

Nowy aparat RX100 IV jest utrzymany w tradycyjnej kieszonkowej stylistyce rodziny RX100, co mi szczególnie przypada go gustu. Kompakt powinien być kompaktowy!!! Aparat wyposażono w obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T*, którego zakres ogniskowych wynosi 24–70 mm (w przeliczeniu na pełną klatkę) przy jasności od F1,8 (szeroki kąt) do F2,8 (tele).

Wizjer

Aparat otrzymał do dyspozycji nowy, kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder™ o rozdzielczości około 2,35 mln punktów. Podobnie jak u poprzednika wizjer jest wysuwany i został pokryty powłoką ZEISS® T*.

Pomiar ostrości

Aparat został wyposażony w zmodernizowaną wersję szybkiego, inteligentnego systemu AF opartego na detekcji fazy!!! Wg producenta cały proces działa o wiele efektywniej niż w poprzednich modelach.  

Zobaczymy! Nie mogę się doczekać testów!

Dostawy RX100 IV do Europy rozpoczną się latem 2015 r. Aparat będzie kosztował około 1150 euro.

aparat kompaktowy sony RX100 mark IV 

 

źródło: www.sony.pl

2015-06-12 Archiwalne 0

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj