Obiektyw LUMIX G 20/1.7 - zdjęcia testowe

Obiektyw LUMIX G 20/1.7 - zdjęcia testowe

Mikro 4/3 jako idea obroni się tylko wtedy, gdy za rozsądne pieniądze dostarczy sprzęt, który jakością będzie dorównywał lustrzankom (przynajmniej tym amatorskim) i jednocześnie pozwoli zachować niewielkie rozmiary. Takiemu zadaniu stara się podołać chociażby niewielki, płaski obiektyw o ogniskowej zbliżonej do standardowej, czyli Panasonic LUMIX G 20 mm f/1,7. Obiektyw generuje obrazek taki jak 40-tka na pełnoklatkowym body, więc powinien zagościć w torbie (a może nawet kieszeni) każdego szanującego się fotografa używającego mikro 4/3. Konstrukcja imponuje minimalizmem i kompaktowością (waży zaledwie 87 g). Optycznie obiektyw zbudowany jest z 7 elementów połączonych w 5 grupach. Na przysłonę składa się 7 listków przysłony a minimalna odległość dla ustawienia ostrości to 20 cm. Tyle w teorii. A jak w praktyce?

W praktyce obiektyw jest kwintesencją tego systemu. Dopięcie go do np. G7 praktycznie nie powiększa aparatu, co naprawdę pozwala schować sprzęt do większej kieszeni kurtki. A jak jest cena za kompaktowość? Czy obrazek generowany przez ten obiektyw coś jest wart? Zobaczcie sami!

Poniżej macie wycinki 1:1 z kadrów wykonanych aparatem LUMIX G6 na najniższym możliwym ISO.

 

 panasonic LUMIX 20mm f:1,7

LUMIX 20mm f/1,7

 

panasonic LUMIX 20mm f:2 

LUMIX 20mm f/2,0

 

 panasonic LUMIX 20mm f:2,8

LUMIX 20mm f/2,8

 

panasonic LUMIX 20mm f:4 

LUMIX 20mm f/4,0

 

 panasonic LUMIX 20mm f:5,6

LUMIX 20mm f/5,6

 

Jedno co się rzuca w oczy to bardzo wyrównana praca obiektywu praktycznie w całym zakresie, no może poza przysłoną f/1.7, która lekko odstaje od reszty. Ale poza tym obrazek generowany przy pomocy tego obiektywu wygląda bardzo przyzwoicie... Oczywiście w pewien sposób odpowiada za to sama konstrukcja systemu opierająca się na matrycy o powierzchni nieco większej niż 1/4 pełnej klatki, ale to nie zmienia faktu, że szkiełko pracuje bardzo równo praktycznie w całym zakresie.

 

autor: RaSch

Tag: , lumix, 20/1.7, lumix 20

5 Komentarze do artykułów

 • Stanisławowicz

  Stanisławowicz 2016-12-02

  Mam, używam i powiem Wam, że sobie chwalę. Mógłby być trochę lepszy przy maksymalnym otworze względnym, ale biorąc pod uwagę gabaryty to może być.
 • Daria

  Daria 2015-11-27

  mikro cztery trzecie górą!
 • Falubaz ZG

  Falubaz ZG 2015-11-27

  Po co mieć coś gorszego, jak można mieć małą i dobrą prawdziwą lustrzankę np. Canona za te same lub mniejsze pieniądze i jeszcze z dostępem do prawdziwych słoików a nie jakiś plastików. Z czego jest zrobiony ten obiektyw, skoro waży 87g???
 • Fatboy

  Fatboy 2015-11-27

  Mam to szkło i całkiem, całkiem... Mogłoby być tylko trochę ostrzejsze, ale to w końcu naleśnik.
 • Stanisławowicz

  Stanisławowicz 2015-11-27

  Nareszcie ktoś docenia ten genialny system. Micro 4:3 stanowi świetny kompromis a wierzcie mi - swoje sprzętu się nanosiłem i tachanie ciężkich lustrzanek mam powyżej dziurek w nosie...

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Ostatni komentarz

Archiwum bloga

Porównaj
Kontynuuj Porównaj