Lustro od Tokiny!

Lustro od Tokiny!

 

 

Tokina SZ SUPER TELE 500mm F8 REFLEX MF to nowy, manualny, lustrzany teleobiektyw prosto z Japonii. Ale czy taka premiera ma jeszcze sens w dobie szybkich śledzących pomiarów ostrości? Posłuchajcie sami!

 

INFORMACJA PRASOWA PRODUCENTA
TOKINA SZ SUPER TELE 500 mm f/8 REFLEX MF

Tokina SZ 500mm to lustrzany teleobiektyw o stałej jasności F8. Stanowi on atrakcyjną alternatywę dla standardowej optyki o długich ogniskowych, przede wszystkim za sprawą swoich niewielkich wymiarów i wagi. Obecnie fotografowie coraz większą uwagę przykładają do jak największej poręczności sprzętu którego używają. Nowy obiektyw Japońskiej marki adresowany jest przede wszystkim do tej grupy docelowej. Jest on swego rodzaju połączeniem technologii znanej od dawna z nowymi możliwościami zarówno w zakresie materiałów z których buduje się współczesne konstrukcje optyczne jak i możliwości współczesnych aparatów.

Lustrzana konstrukcja obiektywu opiera się na soczewkach pokrytych na jednej z krawędzi specjalnym materiałem odbijającym światło. Pozwala to na zmniejszenie rozmiaru obiektywu aż trzykrotnie w porównaniu do standardowego obiektywu o tej samej ogniskowej. Dzieje się tak, ponieważ światło wpadające do wewnątrz jest dwukrotnie odbijane od powierzchni soczewek. Cechą charakterystyczną obiektywów o konstrukcji lustrzanej jest brak przysłony.

Obiektyw nie posiada napędu AF więc ostrzenie odbywa się manualnie, warto jednak podkreślić że w przypadku aparatów wyposażonych w funkcję focus peaking ustawienie poprawniej ostrości nie jest skomplikowane, nawet w przypadku tak dużej ogniskowej. Współczesne aparaty wyposażone są również w efektywne systemy stabilizacji obrazu co ułatwia pracę z optyką o tak długiej ogniskowej.

Kompaktowy rozmiar

Największą zaletą nowej konstrukcji marki Tokina jest zdecydowanie kompaktowy rozmiar – obiektyw ma długość jedynie 9 cm i waży 310 gram. Jest więc wygodny, poręczny i świetnie mieści się nawet w najmniejszym torbach fotograficznych.

Możliwości Makro

Warto podkreślić, że obiektyw charakteryzuje się współczynnikiem powiększenia 1:2.86 co pozwala na fotografowanie już z odległości 170cm od krawędzi matrycy aparatu. Dzięki temu sprawdzi się on zatem w makrofotografii, wszędzie tam, gdzie nie potrzebujemy bardzo dużego zbliżenia.

Charakterystyczne rozmycie tła

Obiektywy o konstrukcji tego typu wyróżniają się bardzo specyficznym oddaniem nieostrości, często określanym jako „donut bokeh”. Występuje ono zarówno przy zdjęciach z małej odległości jak i na dłuższych planach.

Wygodny pierścień ustawienie ostrości

Obiektyw Tokina SZ 500mm wyposażony jest w wygodny pierścień ustawienia ostrości pokryty gumą. Pozwala to na precyzyjną pracę i ułatwia ustawienie ostrości na fotografowanym obiekcie.

Wyposażenie standardowe i mocowania

Obiektyw sprzedawany jest w zestawie z osłoną przeciwsłoneczną. Posiada on mocowanie w standardzie typu T-mount (gwint 0,75mm) – dzięki temu można stosować dedykowane adaptery do wszystkich popularnych systemów takich jak: Nikon F, Canon EF, FujiFilm X, Micro 4/3, Sony E, Nikon Z.

Specyfikacja techniczna

 • Rozmiar matrycy:   FF - pełnoklatkowa
 • Mocowanie:   mocowanie T-mount
 • Ogniskowa:   500 mm
 • Przysłona:   stała - f/8, ręczna regulacja
 • Kąt widzenia:   4,8°    
 • Minimalna odległość ogniskowania:   170 cm
 • Współczynnik makro:   1: 2,86x
 • Tryb ustawiania ostrości:   Manualny
 • Rozmiar filtra:   72 mm
 • Konstrukcja optyczna:   7 elementów w 7 grupach
 • Waga (bez adaptera):   310 g

 

 

 

źródło: www.tokinalens.plKategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj