Sony World Photography Awards 2023

Sony World Photography Awards 2023

 

World Photography Organisation to wiodąca globalna platforma poświęcona rozwojowi i postępowi kultury fotograficznej. Jego inicjatywy programowe i konkursowe zapewniają cenne możliwości artystom zajmującym się fotografią i pomagają poszerzyć dyskusję wokół ich pracy.

Natomiast Sony World Photography Awards to główny program, z którego słynie World Photography Organisation. To jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Już od 2007 roku przyciąga co roku dziesiątki tysięcy odwiedzających na swoje wystawy na całym świecie. Poniżej macie „niusa” z tegorocznej edycji. Koniecznie zajrzyjcie do galerii (w treści macie link)!


INFORMACJA PRASOWA ORGANIZATORA

ZWYCIĘZCY EDYCJI 2023

World Photography Organisation ogłosiła listę zwycięzców prestiżowego konkursu Sony World Photography Awards 2023. Uroczystość poprowadziła prezenterka i historyczka sztuki Kate Bryan.

Tytuł Fotografa Roku przyznano znanemu fotografowi Edgarowi Martinsowi (Portugalia) za cykl Our War (Nasza wojna), w którym upamiętnił on swojego przyjaciela, fotoreportera Antona Hammerla, zabitego w czasie wojny domowej w Libii w 2011 roku. Martins otrzymał nagrodę w wysokości 25 tys. dolarów USA oraz sprzęt fotograficzny firmy Sony. Laureat będzie także miał możliwość indywidualnej prezentacji swoich zdjęć na wystawie Sony World Photography Awards w przyszłym roku. Dzięki temu może rozwinąć swój zwycięski projekt lub wystawić zupełnie nowe prace, co pozwoli mu na szersze zaprezentowanie własnej twórczości.

Martins został wybrany spośród 10 zwycięzców kategorii konkursu profesjonalnego, których ogłoszono wraz ze zdobywcami drugich i trzecich miejsc. Jury podało również nazwiska zwycięzców pozostałych konkursów: otwartego, młodzieżowego oraz studenckiego.

Ogłoszono również, że Alessandro Cinque (Włochy) jest pierwszym zdobywcą nagrody „Zrównoważony Rozwój”, przyznawanej we współpracy z Fundacją Narodów Zjednoczonych i inicjatywą Picture This firmy Sony Pictures. Ta nowa nagroda w wysokości 5 tys. dolarów USA ma na celu wyróżnienie działań, ludzi i organizacji wspierających realizację jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Wystawa prac laureatów i finalistów Sony World Photography Awards 2023 odbędzie się w londyńskim Somerset House w dniach od 14 kwietnia do 1 maja 2023 r. Prezentowanych będzie na niej ponad 200 odbitek prac, a także setki dodatkowych zdjęć w formie cyfrowej. Na wystawie będzie również można obejrzeć prace tegorocznej laureatki nagrody za wybitny wkład w fotografię, cenionej japońskiej fotografki Rinko Kawauchi.

FOTOGRAF ROKU

Cykl fotografii Our War autorstwa Edgara Martinsa (Portugalia) to oryginalny i wieloaspektowy hołd dla zmarłego przyjaciela Martinsa – fotoreportera Antona Hammerla, który został uprowadzony i zabity 5 kwietnia 2011 r. przez rządowe bojówki podczas wojny domowej w Libii.

Martins nie mógł dowiedzieć się, co stało się z ciałem jego przyjaciela; w końcu, sfrustrowany kolejnymi nieudanymi próbami, postanowił sam pojechać do Libii. Dostał się tam nielegalnie, przerzucony przez pewnego przemytnika paliwa, i natychmiast zderzył się z wyjątkowo trudnymi i niebezpiecznymi realiami trwającej wojny domowej. Uświadomiwszy sobie, że nie zdoła przeprowadzić dokładnego i niezależnego śledztwa, Martins postanowił zamiast tego zadać sobie pytanie: „jak opowiedzieć historię bez świadków, zeznań, dowodów ani jej przedmiotu?”

W cyklu Our War Martins przywołuje postać nieżyjącego przyjaciela i nawiązuje do niej poprzez serię portretów ludzi, z którymi Hammerl był związany i którzy brali udział w walkach (są to między innymi bojownicy o wolność lub ich potomkowie, dawni członkowie zbrojnych oddziałów, okoliczni mieszkańcy, ludzie lojalni wobec Kadafiego td.). Wybiera bohaterów zdjęć spośród osób, które są podobne do Hammerla, mają podobne przekonania i poglądy albo przypominają nieżyjącego fotografa z różnych etapów ich przyjaźni. Projekt bada ideę nieobecności, dokumentowania, żałoby i uhonorowania danej osoby, a także analizuje rolę fotografa w strefie konfliktu. Martins staje twarzą w twarz z tymi trudnymi pytaniami, starając się ukazać fragmentaryczność, sprzeczności i niejednoznaczności nieodłącznie związane z wojną.

Sam Edgar Martins tak skomentował przyznanie mu tytułu Fotografa Roku: „To dla mnie ogromny zaszczyt. Mam wprawdzie nieco filozoficzne podejście do nagród i subiektywnej natury cudzych wyborów, ale wobec faktu, że na tegoroczny konkurs profesjonalny wpłynęło ponad 180 tys. zgłoszeń, czuję się naprawdę wyróżniony. Co więcej, jest to dla mnie dość emocjonalne doświadczenie, ponieważ w ten sposób mogę uhonorować mojego przyjaciela i zwrócić uwagę na trudną sytuację rodziny, która stara się odnaleźć ciało. Żaden inny konkurs nie ma takiego zasięgu, jak Sony World Photography Awards.”

Odnosząc się do zwycięskiego projektu Martinsa, Mike Trow, przewodniczący jury tegorocznego konkursu profesjonalnego, powiedział: „W fotografii często chodzi o pamięć i jej istotę. Pamięć długotrwała polega na świadomym przypominaniu sobie przeszłych wydarzeń i naszej wiedzy o nich — czy to poprzez ich bezpośrednie doświadczenie, czy też za pośrednictwem niezliczonych mediów, z których korzystamy. W cyklu Our War Edgar Martins wykorzystał pamięć i własną inwencję do stworzenia przejmującego, osobistego zestawu portretów, przez które próbuje ukazać ostatnie dni swojego przyjaciela, fotoreportera Antona Hammerla. Jego praca pokazuje, jak wiele może zrobić fotograf, aby opowiedzieć historię i nadać jej znaczenie; każde zdjęcie pozwala lepiej zrozumieć drogę, którą kroczył Anton, nie mówiąc nigdy wprost o tym, jak zakończyło się jego życie. Całe jury w tym roku było pełne uznania dla tego dzieła i siły jego narracji.”

ZWYCIĘZCY KATEGORII PROFESJONALNYCH

Zwycięzców konkursu profesjonalnego wyłonił zespół ekspertów, którzy oceniali zestawy liczące od pięciu do dziesięciu zdjęć. Prace dotyczyły różnych tematów — były wśród nich opowieści o wojnie, o pojednaniu, o wzmocnieniu pozycji kobiet przez edukację, a także nowe, twórcze podejścia do przedstawień martwej natury czy sportu.

Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego Sony. Zwycięzcami tegorocznej edycji są:

ARCHITEKTURA I DESIGN

 • I miejsce: Fan Li (Chiny kontynentalne) za projekt Cement Factory (Cementownia)
 • II miejsce Servaas Van Belle (Belgia)
 • III miejsce Andres Gallardo Albajar (Hiszpania)

KREATYWNOŚĆ

 • I miejsce: Lee-Ann Olwage (RPA) for her series The Right to Play (Prawo do zabawy)
 • II miejsce Noemi Comi (Włochy)
 • III miejsce Edoardo Delille i Giulia Piermartiri (Włochy)

PROJEKTY DOKUMENTALNE

 • I miejsce: Hugh Kinsella Cunningham (Wielka Brytania) za serię The Women’s Peace Movement in Congo (Kobiecy ruch pokojowy w Kongo)
 • II miejsce Mohammed Salem (Palestyna)
 • III miejsce Tariq Zaidi (Wielka Brytania)

ŚRODOWISKO NATURALNE

 • I miejsce: Marisol Mendez (Boliwia) i Federico Kaplan (Argentyna) za projekt Miruku
 • II miejsce Jonas Kakó (Niemcy)
 • III miejsce Axel Javier Sulzbacher (Niemcy)

KRAJOBRAZ

 • I miejsce: Kacper Kowalski (Polska) za zbiór Event Horizon (Horyzont zdarzeń) BRAWOOOOOO!!!!
 • II miejsce Bruno Zanzottera (Włochy)
 • III miejsce Fabio Bucciarelli (Włochy)

PORTFOLIO

 • I miejsce: James Deavin (Wielka Brytania) za zgłoszone Portfolio
 • II miejsce Marylise Vigneau (Francja)
 • III miejsce Marjolein Martinot (Holandia)

PORTRET

 • I miejsce: Edgar Martins (Portugalia) za projekt Our War (Nasza wojna)
 • II miejsce Ebrahim Noroozi (Iran)
 • III miejsce Jean-Claude Moschetti (Francja)

SPORT

 • I miejsce: Al Bello (Stany Zjednoczone) za serię Female Pro Baseball Player Succeeds in All Male Pro League (Zawodowa baseballistka odnosi sukces w zawodowej lidze męskiej)
 • II miejsce Andrea Fantini (Włochy)
 • III miejsce Nicola Zolin (Włochy)

MARTWA NATURA

 • I miejsce: Kechun Zhang (Chiny kontynentalne) za projekt The Sky Garden (Ogród na niebie)
 • II miejsce Carloman Macidiano Céspedes Riojas (Peru)
 • III miejsce Jagoda Malanin (Polska)

DZIKA PRZYRODA I NATURA:

 • I miejsce: Corey Arnold (Stany Zjednoczone) za serię Cities Gone Wild (Zdziczałe miasta)
 • II miejsce Adalbert Mojrzisch (Niemcy)
 • III miejsce Sriram Mural (Indie)

Dalsze informacje o nagrodzonych i finałowych projektach tegorocznej edycji można uzyskać, odwiedzając nasze galerie internetowe zwycięzców: https://www.worldphoto.org

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE OTWARTYM

W konkursie otwartym jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcia. Zwycięskie prace wybierane są ze względu na zdolność tworzenia wyjątkowej narracji wizualnej w połączeniu z techniczną doskonałością fotografii. Spośród dziesięciorga zwycięzców poszczególnych kategorii konkursu otwartego jury wybrało Dinorah Grauę Obscurę (Meksyk). Otrzymała ona tytuł Fotografki Roku 2023 w konkursie otwartym, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 dolarów USA, cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony oraz możliwość uzyskania globalnego rozgłosu.

Zwycięska praca, zatytułowana Mighty Pair („Wspaniała para”), została zgłoszona w kategorii „Dzika przyroda i natura”. Czarno-biała fotografia, wykonana na południu Teksasu, przedstawia parę karakar czubatych siedzących razem na gałęzi i patrzących w jednym kierunku. Autorka zdjęcia miała wrażenie, że majestatyczne, drapieżne ptaki pozowały do wspólnego portretu: siedziały nieruchomo, w identycznych pozach, wpatrując się w coś, co znajdowało się poza kadrem.

Graue Osbcura tak komentowała swoją wygraną: „Zdobycie tytułu Fotografki Roku 2023 w konkursie otwartym to dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem pewna, że to wyróżnienie przyczyni się do popularyzacji mojej pracy jako fotografki dzikiej przyrody. Moim celem zawsze było pokazywanie ludziom piękna, które dostrzegam w naturze. Wierzę, że fotografia jest potężnym narzędziem, dzięki któremu można zwiększać poziom świadomości tego, jak krucha i delikatna jest otaczająca nas przyroda.

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE STUDENCKIM

Uczestnicy tegorocznego konkursu studenckiego zostali poproszeni o przesłanie serii od pięciu do dziesięciu zdjęć będących ilustracją tematu In a Changing World („Świat się zmienia”) — chodziło o ukazywanie pozytywnych historii rozwoju i postępu z całego świata.

Tytuł Fotografa roku w konkursie studenckim otrzymał Long Jing (Chiny kontynentalne) z Yunnan Arts University. W nagrodę jego uczelnia otrzymała cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony o wartości 30 tys. euro. Seria zdjęć jego autorstwa, zatytułowana Keep the Yunnan Opera („Zachować operę z Junnanu”) ukazuje od kulis coraz mniej liczne grupy wykonawców i widzów tradycyjnej opery chińskiej. Pełne żywych kolorów zdjęcia podkreślają wyrażaną w tych starożytnych spektaklach wielokulturowość południowo-zachodnich Chin.

Jing tak mówił o swoich zwycięskich pracach: „Obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Moim celem było opowiedzenie historii, które kryją się za tymi zdjęciami. Zdobycie tytułu Fotografa roku w konkursie studenckim 2023 dodało mi pewności siebie: wierzę, że w przyszłości mogę tworzyć jeszcze cieplejsze i bardziej poruszające prace.”

FOTOGRAF ROKU W KONKURSIE MŁODZIEŻOWYM

W tym roku uczestnicy konkursu młodzieżowego zostali zaproszeni do twórczego rozwinięcia tematu Your Everyday (Twoja codzienność) i podzielenia się oryginalnym spojrzeniem na otaczający ich świat. Lista finalistów z grupy uczestników poniżej 19. roku życia liczyła 7 osób. Za Fotografa roku w konkursie młodzieżowym został uznany Hai Wang (Chiny kontynentalne, 17 lat). W nagrodę otrzymał zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony i możliwość uzyskania globalnego rozgłosu.

Zwycięska praca Wanga przedstawia pozornie niekończące się rzędy pustych, kolorowych krzeseł przygotowanych na rozpoczęcie roku szkolnego, co miało podkreślić wpływ pandemii COVID-19 na interakcje społeczne. Ciekawa kompozycja i efektowne kadrowanie podkreślają poczucie pustki i sprawiają, że obraz ma niemal surrealistyczny klimat.

Wang tak mówił o swoim sukcesie: „Doceniam całą uwagę i wsparcie, jakie społeczeństwo daje nastoletnim fotografom z całego świata. Jako członek tej grupy wiekowej mogę powiedzieć, że staramy się w zupełnie nowy sposób dokonywać w świecie znaczących zmian i nie marnować ani jednej sekundy naszego życia.

NAGRODA „ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ”

Alessandro Cinque (Włochy) został pierwszym laureatem Nagrody „Zrównoważony Rozwój”. Fotograf otrzyma 5 tysięcy dolarów USA, a jego projekt zostanie zaprezentowany w czasie wystawy Sony World Photography Awards w Londynie. Ta nowa nagroda, przyznawanej we współpracy z Fundacją Narodów Zjednoczonych i inicjatywą Picture This firmy Sony Pictures, ma na celu wyróżnienie działań, ludzi i organizacji wspierających realizację jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Cinque został nagrodzony za serię zdjęć Atrapanieblas („Sieci do zbierania wilgoci”), w której ukazuje innowacyjną technologię pomagającą rozwiązać problem niedoborów wody w Limie, stolicy Peru. Fotografie pokazują specjalne sieci, na których osadzają się kropelki wilgoci z powietrza — jedna taka sieć pozwala zebrać około 200 litrów wody na dobę.

Alessandro Cinque tak komentował przyznanie mu nagrody: „Jestem zaszczycony i naprawdę szczęśliwy! Chciałbym, aby dzięki rozgłosowi związanemu z tą nagrodą moje fotografie pomogły lepiej usłyszeć głos ludzi, którzy na co dzień zmagają się z niedoborem wody. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych problem ten dotyka obecnie ponad 40 procent ludzi na świecie. Warto pokazać, jakie wysiłki podejmuje się w Limie, aby walczyć z niedoborem wody. Miejmy nadzieję, że te historie poruszą sumienia i że my, ludzie, wreszcie zrozumiemy, że musimy działać wspólnie, aby poradzić sobie z problemem zmian klimatycznych i tworzyć bardziej sprawiedliwy świat.

NAGRODA ZA WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ

Tegoroczną nagrodę Za wybitny wkład w fotografię otrzymała znakomita fotografka Rinko Kawauchi. Kawauchi, jedna z najważniejszych współczesnych japońskich fotografek, zdobyła międzynarodową sławę dzięki kameralnym, pełnym światła zdjęciom, na których uwiecznia ulotne chwile codziennego życia. Ponad dwadzieścia prac laureatki zostanie pokazanych na wystawie Sony World Photography Awards 2023. Wyboru zdjęć dokonała sama autorka, a powstawały one w okresie ponad dwóch dekad. Wystawiane prace ukazują kamienie milowe w rozwoju artystki i motywy pojawiające się w wybranych, najbardziej znanych seriach: Illuminance (2011), AILA (2004), Utatane (2001) i Ametsuchi (2013).

ADAM FERGUSON | INDYWIDUALNA WYSTAWA PRAC

Oprócz prac tegorocznych zwycięzców konkursów i poszczególnych kategorii na wystawie Sony World Photography Awards można będzie zobaczyć indywidualną prezentację zdobywcy tytułu Fotografa roku 2022, Adama Fergusona (Australia).

Uznany fotograf zaprezentuje wybór zdjęć ze swojej serii Silent Wind, Roaring Sky („Cichy wiatr, ryczące niebo”) dokumentującej życie społeczności zamieszkujących odległe, australijskie pustkowia. Zdjęcia zrobione w czasie wielu wypraw w głąb australijskiego outbacku ukazują niezwykłe krajobrazy i ludzkie wspólnoty w procesie dramatycznej transformacji.

 

 

źródło: https://www.worldphoto.orgKategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj