Zapraszamy na Łyk Kalifornii

Zapraszamy na Łyk Kalifornii

Jerzy Undro to fotoreporter od 50 lat związany ze Szczecinem. Studiował na Politechnice Szczecińskiej, przez ponad 40 lat pracował dla Polskiej Agencji Prasowej (PAP), wcześniej Centralnej Agencji Fotograficznej CAF. W latach 2003–2009 jako korespondent wojenny wyjeżdżał wielokrotnie do Iraku, Afganistanu, Republiki Czadu oraz na Bałkany. Efektem tych wyjazdów było wiele publikacji prasowych, wystaw i wydawnictw albumowych w kraju i za granicą. W Iraku spędził 7 miesięcy, fotografując życie mieszkańców oraz polskich żołnierzy w czasie misji pokojowej (wystawa i album „Irak – misja Pokoju”).
W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia minionych 50 lat, między innymi sierpień ’80 i wprowadzenie stanu wojennego, erupcję ropy pod Karlinem i tragiczny pożar słynnej Kaskady. W 1980 roku fotografował wręczenie Literackiej Nagrody Nobla dla Czesława Miłosza w Sztokholmie, a następnie jego podróż po Polsce. W 1989 roku robił zdjęcia podczas obalenia Muru Berlińskiego. Uczestnik wielu konkursów i wystaw fotograficznych m. in. zwycięzca Grand Press Foto 2007 w kategorii „Wydarzenia”. Jerzy Undro jest również autorem albumów o Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, a w archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzone jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa. Tak mówi o sobie:

Od kiedy zainteresowałem się fotografią, a było to ponad 50 lat temu, wiedziałem, że będzie to fotografia prasowa. Bardzo szybko stało się to moim sposobem na życie. Fotografia faktu, którą uprawiam, powoduje, że wszystko stało się bliskie - ludzie, wydarzenia, nowe miejsca, morze, góry, pustynie, las…Polska, Europa, Świat. Lubię tempo, zagrożenie, upał, mróz i śnieg, przestrzeń, ale też spokój jaki odnajduję w fotografowaniu krajobrazu. To mój przepis na fotograficzne życie. Wystawa „Łyk Kalifornii” to tym razem inne, spokojne spojrzenie na świat. Była to moja druga wyprawa do Stanów Zjednoczonych, tym razem na Zachodnie Wybrzeże. Wyjazd ten nie był już obciążony reporterskim obowiązkiem i pośpiechem W tej sytuacji mogłem pozwolić sobie na spokojniejsze fotografowanie wykorzystując niesamowite światło i przestrzeń, jaką oferuje fotografowi Kalifornia. Z kilkunastu tysięcy zdjęć, jakie wykonałem w trakcie tego wyjazdu wybrałem kilkanaście spojrzeń fotograficznych w postaci krajobrazów, a z reporterskiego nawyku pozwoliłem sobie na kilka zdjęć „z życia”.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 19 maja o godz. 18:00 w Galerii Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (Wydział Elektryczny ZUT, ul. 26 Kwietnia 10, Szczecin). Ekspozycja prac potrwa do 19 lipca 2016 roku.źródło: www. zpaf.pl

2016-05-16 Archiwalne 3
Tag: wystawa, ZPAF, Undro

3 Komentarze do artykułów

 • Foto Agrafka

  Foto Agrafka 2016-05-18

  Poszukałam trochę po sieci i trzeba przyznać - Szacunek!
 • Qwer Ty

  Qwer Ty 2016-05-17

  Widziałem jego zdjęcia z Iraku. Niezłe!
 • Greg Foty

  Greg Foty 2016-05-17

  Szanuję takich gości.... Całe życie utrzymywać się z fotografii i do tego jeszcze mieć sukcesy, wystawy... Pomarzyć!

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj