Canon G3 X - superzoom z dużą matrycą

Canon G3 X - superzoom z dużą matrycą

Nie tak dawno pisałem o nowym kompakcie firmy Sony RX10, który również korzysta z 1-calowej matrycy (artykuł znajdziesz tutaj). Zawarłem tam tezę, że nowy RX10 nie wykorzystuje możliwości 1-calowej matrycy, bo gdybym ja był zainteresowany zakupem zaawansowanego kompaktu, który np. będzie mi towarzyszył w moich wyprawach w góry, do lasu lub na łąkę to oczekiwałbym m.in. uszczelnionego korpusu (ze względu na warunki) i dłuższego zooma. I trzeba przyznać, że Canon wstrzelił się w te moje oczekiwania. Oczywiście nie ma nic za darmo, bo od razu widać, że obiektyw w Canonie jest sporo ciemniejszy (f/2,8-5,6), brakuje wizjera itd, itp... Ale tak to już jest, że my klienci zyskujemy na nieustannej walce producentów, bo każdy może znaleźć coś dla siebie... Ale dość tych dywagacji, zajrzyjmy pod strzechę Canona - do nowego pokoiku z pachnącym świeżością szyldem na drzwiach pt. „G3 X”.

canon G3 X

Jeśli chodzi o budowę to aparat wyposażono w duży odchylany ekran dotykowy o rozdzielczości 1,62 miliona punktów i wielkości 3,2 cala, wyraźny grip (uchwyt), odporną na kurz i zachlapania obudowę a także gorącą stopkę, która umożliwia podłączenie dodatkowych akcesoriów. Dla użytkowników lustrzanek tego producenta nie bez znaczenia będzie fakt, iż aparat używa tego samego interfejsu, co modele EOS. Niestety aparat nie posiada wbudowanego wizjera, ale producent oferuje dołączany moduł, który w dodatku można odchylać do 90 stopni w pionie.

canon G3 X

PowerShot G3 X jest obecnie najbardziej zaawansowanym kompaktowym superzoomem w portfolio Canona. Urządzenie wyposażono w 1-calową, 20 megapikselową  matrycę CMOS typu BSI czyli z tzw. „tylnym podświetleniem”, szybki procesor DIGIC 6 oraz 25-krotny zoom optyczny (odpowiednik 24–600 mm) o jasności f/2,8 – 5,6.

Aparat pozwala uzyskać maksymalną wartość ISO na poziomie 12800 oraz umożliwia ciągłe fotografowanie z szybkością 5,9 klatek na sekundę.

canon G3 X

W zakresie filmowania PowerShot G3 X nagrywa w rozdzielczości Full HD z prędkością od 24p do 60p, i jednocześnie zapewnia ręczną kontrolę nad wartością przysłony, migawką oraz wartością ISO. Oczywiście nie zabrakło dedykowanego mikrofonu, wejścia słuchawkowego oraz wyjścia HDMI. Stabilizację zapewniają system IS oraz zaawansowany 5-osiowy tryb Dynamic IS.

G3 X oferuje rozbudowane opcje kontroli, w tym:  pierścień kontroli obiektywu (Lens Control Ring), który może być przypisany do różnych funkcji (np. ustawiania ostrości), tryb pełnej ręcznej regulacji (Full Manual Control), możliwość zapisu w formacie RAW oraz tryb ekspozycji Bulb, które pozwalają dopasować ustawienia do preferencji fotografa.

W dzisiejszych czasach nie mogło również zabraknąć zdalnego sterowania za pośrednictwem Wi-Fi i łączności Dynamic NFC, która pozwala przesyłać materiały bezpośrednio do Canon Connect Station lub na urządzenia przenośne.

Nie znamy ani cen ani terminu dostępności w Polsce, ale biorąc pod uwagę, że aparat jest już dostępny w japońskim sklepie firmy Canon za ok. 110.000 JPN (ok. 3300 PLN) to tanio nie będzie. Nie jest to jednak żaden wyjątek od reguły, gdyż japoński producent wpisuje się w ogólnoświatową tendencję wypuszczania na rynek dość drogich i zaawansowanych kompaktów z 1-calową matrycą...

canon G3 X

Na cóż! Zobaczymy! Czekam na testy!

 

źródło: www.canon.pl

2015-06-19 Archiwalne 0

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany  aby opublikować komentarz.


Kategorie Bloga

Tags

Ostatni komentarz

Porównaj
Kontynuuj Porównaj